„Czocha to jeden z najpiękniejszych i najbardziej zagadkowych zamków w Polsce. Dla wielu pasjonatów historii otaczająca go mgła tajemnicy łączy się głównie z losami tajnej niemieckiej maszyny deszyfrującej o kryptonimie „Ryba Miecz”. Czy słusznie? A może historia przedstawiona w serialu „Tajemnica twierdzy szyfrów” jest jedynie fikcją literacką?” (fragm. recenzji książki „Tajny zamek Czocha”).

Piotr Kucznir, kiedyś mieszkaniec Obornik Śląskich, autor „Tajnego zamku Czocha” zabrał uczestników powakacyjnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w wirtualną podróż po zamku. Wyjaśniał liczne tajemnice, mity i legendy, które przez lata narosły wokół budowli. Między innymi mówił o pochodzeniu podziemi, a w zasadzie ich braku w czasach współczesnych, zagadkowych urządzeniach, jakie na początku XX wieku znalazły się w Czocha, czy nieznanej historii ukrycia w rejonie zamku dzieł sztuki zakazanych w Trzeciej Rzeszy. Opowieść ilustrował pokazem multimedialnym.

Piotr Kucznir jest członkiem Stowarzyszenia „Górne Łużyce”, społecznym opiekunem zabytków. Od lat współpracuje z telewizją KOMSAT, TV Łużyce, zajmuje się rekonstrukcjami różnych epok na Dolnym Śląsku.

We wtorek, 20 września, kiedy odbyło się spotkanie z pisarzem w naszej bibliotece, dyskusja była bardzo ożywiona i na pewno nie wyczerpała tematu. Kto chciał zgłębić tajemnice Czocha, mógł od razu kupić książkę i otrzymać autograf Piotra Kucznira. Kto natomiast dopiero chce dołączyć do grupy miłośników zagadek z przeszłości Dolnego Śląska, może wypożyczyć u nas sprezentowane naszej bibliotece przez autora dwie publikacje, które już wkrótce będą dostępne: „Tajny zamek Czocha” i „Zamek Książ – legenda III Rzeszy”. (AK)