Jedenastą edycję Narodowego Czytania w obornickiej bibliotece otworzyła w sobotę dyrektor Obornickiego Ośrodka Kultury Halina Muszak. Gorąco przywitała wykonawców i gości, którzy dopingowali czytających. W tym roku „przerabialiśmy” zbiór poezji Adama Mickiewicza Ballady i Romanse.

Wspólną lekturę rozpoczął balladą Romantyczność wiceburmistrz Obornik Śl. Henryk Cymerman. Wcześniej pozdrowił wszystkich w imieniu władz samorządowych i wyraził radość, że na imprezie jest dużo młodzieży. – Mam nadzieję, że będziecie również „agitować” swoje koleżanki i kolegów, żeby czytali. Bo to jest coś wspaniałego. Żaden film nie zastąpi dobrej książki – dodał.

Tradycyjnie już list prezydenta RP Andrzeja Dudy do uczestników Narodowego Czytania odczytała kierownik biblioteki Małgorzata Biernacka-Dahmani. Nowością była wspólna fotografia zrobiona przed imprezą, gdy nikt jeszcze nie czuł się zmęczony.

Ponieważ tomik liczy 14 ballad, a zgłosiło się blisko trzydzieści osób, część utworów czytano fragmentami. Mimo, że rok szkolny dopiero się rozpoczął, do parku koło biblioteki przybyli także uczniowie szkół podstawowych: nr 1 i nr 3 w Obornikach Śl. oraz w Urazie i w Pęgowie. W tym gronie znalazła się też mieszkająca w Obornikach Śl. poetka Bogumiła Konstancja Załęska wspólnie m.in. z Barbarą Markiewicz, Krzysztofem Zającem i radnym Rady Miejskiej Hubertem Oziminą wyrecytowała romans Dudarz.

Każdy z uczestników wydarzenia otrzymał pamiątkowy dyplom-podziękowanie oraz wybraną przez siebie książkę. Mógł też wpisać się do Księgi Pamiątkowej biblioteki.

Imprezę przygotował zespół biblioteki, a prowadziła Karolina Juszkiewicz. O właściwą akustykę zadbał Paweł Asztemborski.

Wzorem lat ubiegłych na osoby, które wzięły udział w przedsięwzięciu, już w przyszłym tygodniu w Bibliotece będzie czekało pamiątkowe zdjęcie opatrzone pieczęcią Narodowego Czytania z Kancelarii Prezydenta RP.

(AnB)

Zdjęcia: Andrzej Buryło