"Córka papieża"
Dario Fo
powieść
Okładka: "Córka papieża"
Szczegóły:Twarda oprawa - wydanie pierwsze
ISBN: 9788324030491
Liczba stron: 320

Kim naprawdę była Lukrecja Borgia? Femme fatale czy ofiarą politycznych ambicji swego ojca?

W swojej mistrzowskiej powieści Dario Fo, zdobywca literackiej nagrody Nobla, odkrywa prawdziwą historię córki papieża.

Ojcem Lukrecji był kardynał Rodrigo de Borgia, późniejszy papież Aleksander IV, a matką jedna z jego luksusowych kurtyzan. Lukrecja była dobrze wychowaną i starannie wykształconą dziewczynką, która szybko stała się narzędziem ojca w jego politycznych grach.

Kardynał wydał Lukrecję po raz pierwszy za mąż, gdy miała dwanaście lat. Potem sam ją rozwiódł, kolejnego męża zamordował, a trzecim uczynił kobieciarza i syfilityka.

Choć nie była pięknością, stała się symbolem rozwiązłego stylu życia. Nazywano największą kurtyzaną Rzymu, a także zarzucano kazirodcze stosunki z ojcem i bratem. Fascynowała wielu artystów, którzy stworzyli wizerunek kobiety demonicznej. Taką Lukrecję pokazano w serialu "Rodzina Borgiów", który autor książki określił jako "skupiony wyłącznie na seksie i graniczący z pornografią".

Opierając się na wielu źródłach, w tym na autentycznych listach Lukrecji, Dario Fo przedstawia zupełnie inny obraz córki papieża, która jawi się jako łagodna i odważna kobieta, uwikłana w bezwzględną grę swego ojca.