Okładka: "Z zimną krwią"
Szczegóły:Miękka oprawa - wydanie ósme
ISBN: 83-7301-739-9
Format: 110x175 mm
Liczba stron: 426

Powieść "Z zimną krwią" ukazała się w w 1966 roku. Truman Capote opisał w niej morderstwo rodziny Clutterów w miasteczku Holcomb w stanie Kansas oraz jego następstwa, a także historie i prywatne aspekty życia obu morderców. Autor powiedział o książce, iż jest to nowy typ powieści, opartej na autentycznych wydarzeniach. Krytycy literaccy spierają się, czy to właśnie Capote wymyślił ten gatunek.

Powieść znalazła się na 54 miejscu w rankingu 100 najlepszych powieści kryminalnych według MWA.

15 listopada 1959 roku w domu Clutterów na River Valley Farm pod Holcomb odnaleziono ciała członków rodziny. Herbert (lat 48), jego żona Bonnie (45), córka Nancy (16) i syn Kenyon (15) zostali związani i zastrzeleni. Zginęli w ciągu jednej nocy w niewyjaśnionych okolicznościach. Początkowo sprawcy pozostawali nieznani, nie można było również ustalić motywu zbrodni.

Po wnikliwym śledztwie ujęto morderców: Richarda "Dicka" Hickoka i Perry'ego Smitha. Podczas przesłuchań opisali oni przebieg zbrodni (choć wskutek sprzecznych zeznań nie udało się ustalić do końca, który z nich zabił kogo). Zabójców skazano na śmierć przez powieszenie (kara śmierci w stanie Kansas). Motywem zbrodni okazał się napad rabunkowy. Przed zabójstwem Hickok poznał w zakładzie karnym więźnia Floyda Wellsa, który kiedyś pracował przez jeden sezon na farmie Clutterów i opisywał majątek oraz zamożność rodziny. Jeszcze w więzieniu Hickock zaplanował napad na ich dom, a także postanowił zwerbować do tego Smitha. Po wyjściu na wolność obaj przestępcy spotkali się (naruszając w ten sposób zasady zwolnienia warunkowego) i pojechali na jedną noc z Kansas City (miejsce zamieszkania Hickocka) do Holcomb z zamiarem napadu. Na miejscu okazało się (co było powszechnie znanym faktem w okolicy, ale czego nie wiedzieli przestępcy), że Herbert Clutter nigdy nie przetrzymuje w domu dużych sum gotówki, a także, że w domu nie ma sejfu. Łupem przestępców padło około 50 dolarów, przenośne radio Kenyona oraz lornetka. Następnie bandyci zamordowali całą rodzinę w celu pozbycia się świadków. Zostali aresztowani sześć tygodni później w Las Vegas, do czego znacznie przyczynił się (wskazując ich jako potencjalnych sprawców) były współwięzień Hickocka – Floyd Wells, który przeczytał o sprawie w gazecie. Po procesie oraz nieudanych apelacjach obu sprawców powieszono 14 kwietnia 1965 roku. (źródło: Wikipedia)

 

Data wydania: 1 stycznia 2016
Wydawca:
Gatunek:
Tagi: