Mieszkańcy naszej gminy już po raz dziewiąty wzięli udział w ogólnopolskim Narodowym Czytaniu pod patronatem Pary Prezydenckiej. W reżimie pandemii, w maseczkach na twarzach, do parku koło biblioteki przybyło spore, choć nieco mniejsze niż w latach ubiegłych, grono oborniczan, by wspólnie przeczytać „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Uczestników wydarzenia przywitała dyrektor Obornickiego Ośrodka Kultury Halina Muszak. Narodowe Czytanie uroczyście otworzył wiceburmistrz Henryk Cymerman, a pełniąca obowiązki kierownika biblioteki Małgorzata Biernacka-Dahmani odczytała list prezydenta RP Andrzeja Dudy do uczestników Narodowego Czytania.

Choć alerty ostrzegały przed załamaniem pogody, burze ominęły Oborniki Śl. i punktualnie o godz. 10.30 Małgorzata Wietecha rozpoczęła imprezę, wskazując kolejnych wykonawców i cytując didaskalia. W czasie ponaddwugodzinnego przedstawienia dwadzieścia pięć osób odczytało dwa spośród pięciu aktów tragedii.

Imprezę zakończyło wspólne pozowanie do fotografii.

Wzorem lat ubiegłych na osoby, które wzięły udział w przedsięwzięciu, już za kilkanaście dni w Bibliotece będzie czekało pamiątkowe zdjęcie opatrzone pieczęcią Narodowego Czytania z Kancelarii Prezydenta RP.

Spotkanie przygotował zespół biblioteki, a o właściwą akustykę zadbał Paweł Asztemborski. Organizatorzy podziękowali za wspólnie spędzony czas i zaprosili na kolejne imprezy.

 

(AnB)

Zdjęcia Andrzej Buryło