W sobotę, 7 września, już po raz ósmy mieszkańcy naszej gminy brali udział w ogólnopolskim Narodowym Czytaniu pod patronatem Pary Prezydenckiej. Oborniczan, którzy pojawili się w bibliotece na dworcu, przywitała dyrektor Obornickiego Ośrodka Kultury Halina Muszak. Czytanie uroczyście otworzył wiceburmistrz Henryk Cymerman. Kierownik biblioteki Agnieszka Buryło odczytała list prezydenta RP Andrzeja Dudy do uczestników Narodowego Czytania.

Niestety, pogoda pokrzyżowała nam plany i impreza nie mogła się odbyć, jak rok temu, na świeżym powietrzu, w parku przed biblioteką. Trzeba ją było przenieść do wnętrza książnicy. Nie zawiedli czytający oborniczanie, bo zgłosiło się blisko 40 osób, w tym – co zauważył otwierający Narodowe Czytanie wiceburmistrz Henryk Cymerman – bardzo dużo młodzieży. Dodajmy także, że i samorządowcy stanęli na wysokości zadania. Przybyli: inspektor ds. oświaty w Urzędzie Miejskim Sławomir Szypulski, rajcy miejscy Artur Przystarz i Hubert Ozimina oraz – w charakterze widza i kibica – Dawid Stawiak.

W tym roku Prezydencka Para Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda wspólnemu czytaniu nadała tytuł „Klasyka polskiej noweli”, bo z ponad 100 propozycji wybrała osiem: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”) Brunona Schulza, „Orka” Władysława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawa” (z cyklu: „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego. Oborniczanie skorzystali z trzech i czytali: „Katarynkę”, „Sachem” i „Dobrą panią”

Wszyscy biorący udział w przedsięwzięciu otrzymali upominki: książki i obornickie gadżety. A kierownik Agnieszka Buryło, obiecała, że za kilka dni będzie także czekało pamiątkowe zdjęcie z pieczęcią Narodowego Czytania z Kancelarii Prezydenta RP.

Imprezę prowadziły Małgorzata Biernacka-Dahmani i Małgorzata Wietecha, o właściwą akustykę zadbał Paweł Asztemborski, a oprawę plastyczną przygotował zespół biblioteki.

(AnB)

Fot. A. Buryło