Podczas tegorocznych ferii zorganizowaliśmy zajęcia dla dzieci w wielu szkolnym. Codziennie przez ponad godzinę mogły one pod opieką bibliotekarzy malować, tworzyć mozaiki, oglądać filmy albo uczyć się obróbki zdjęć, odbywać wirtualne podróże i oglądać kosmos.

Spotkania w mediatece przekonały maluchy, że nie muszą wyjeżdżać z miasta, żeby zobaczyć ciekawe miejsca, zwierzęta i ludzi żyjących w najdalszych zakątkach globu. Wystarczy zainstalować na komputerze Google Earth i można wyruszyć na daleką wycieczkę, pospacerować po lesie 3D i przenieść się do przeszłości.

Program umożliwia również obserwację kosmosu. Dzięki tej aplikacji oglądaliśmy Księżyc i spacerowaliśmy po Marsie. Niektórym dzieciom do tego stopnia przypadła ona do gustu, że postanowiły zainstalować ją sobie w domu na własnych komputerach. Ku wielkiemu zdumieniu troje z nich odnalazło siebie na zdjęciach wykonanych przez samochód Google Maps, który swego czasu fotografował Oborniki Śląskie i okolice.

Podczas zajęć poświęconych obróbce fotografii uczestnicy spotkania poznali możliwości Painta i aplikacji Pixrl. Nasza praca zaowocowała powstaniem małych dzieł sztuki. (MJD)