W środę (18 września) do naszej biblioteki przyszła młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. K. Holteia w Obornikach Śl. Uczniowie klasy Ia pod opieką polonistki Danuty Królikowskiej-Krzysztofiak i bibliotekarki Joanny Cicheckiej  wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez naszych bibliotekarzy.

W ciągu dwóch godzin (szkolnych) przeprowadziliśmy cztery wykłady i jedne warsztaty. Agnieszka Buryło – kierownik biblioteki –  opowiedziała o historii biblioteki i jej usytuowaniu na dworcu, rozpoczynając od czasów, gdy… Oborniki były jeszcze trzystuosobową wioską. Małgorzata Biernacka-Dahmani wyjaśniła, jak – nie będąc dyplomowanym matematykiem – bezstresowo i bez pomocy bibliotekarza znaleźć szukaną książkę, korzystając tylko z Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej. Beata Rosiak  oprowadziła licealistów po czynnej tylko do połowy października wystawie „Olga Tokarczuk na świecie”, zdradzając – bez względu na UODO (dawniej GIODO) – dziecięce zainteresowania pisarki, jej młodzieńcze wyskoki, a także jej późniejsze międzynarodowe kontakty. Oczywiście zahaczyła też o twórczość literatki i jej sławę. Natomiast Andrzej Buryło poinformował o obornickim Cyfrowym Archiwum Tradycji Lokalnej, jak dygitalizuje się dokumenty, których młodzież mogła następnie poszukać w… internecie.

Ponieważ wszyscy dotrwali do końca, założyliśmy, że lekcja była udana. Czy ktoś coś zapamiętał? Nie wiemy, bo na (choćby króciutkie) sprawdzenie wiadomości zabrakło czasu. Ale mamy nadzieję, że ewentualne kolejne odwiedziny potwierdzą zainteresowanie biblioteką.

(AnB)

Zdjęcia: A. Buryło