"Lolo"
Marta Szreder
powieść
Znak literanova
18.11.2015
224

 
W mrok nie można wchodzić, bo zaczynamy nim przesiąkać. Zło staje się ciekawe, zaczyna nas fascynować, zło czai się blisko nas. Czasem pod zupełnie niewinną postacią.

Nasz najnowszy nabytek to inspirowana faktami powieść o jednym z najsłynniejszych polskich psychopatów. Z pozoru niczym się nie wyróżniał. Skromny, cichy, unikający bliższego kontaktu. Grzeczny uczeń krakowskiego technikum, który nie sprawiał problemów wychowawczych. Nikt nie dostrzegł w nim mroku, jaki nosił głęboko w sobie. Nikt nie podejrzewał, do czego jest zdolny.
Osiemnastolatek, który został oskarżony o serię zbrodni dokonanych w Krakowie w latach 60., był jednym z najsłynniejszych polskich seryjnych morderców. Wokół jego postaci narosło wiele mitów. Karol Kot został straszliwą legendą, ale za jego okrucieństwem krył się osobisty dramat.

Powieść Marty Szreder to zaskakujący portret zabójcy. Inspirowana faktami książka próbuje odgadnąć motywacje seryjnego mordercy, szuka odpowiedzi, skąd w tak młodym chłopaku wzięło się takie okrucieństwo i wściekłość. „Lolo” to także nadzwyczajny obraz Krakowa lat 60., miasta mrocznych zaułków, klubów jazzowych, zadymionych kawiarni, ponurych kamienic.

Opowieść Marty Szreder stała się inspiracją dla scenariusza filmu „Czerwony pająk” w reżyserii Marcina Koszałki i ze świetną rolą Woronicza jako seryjnego mordercy. (MJD)