W środę, 20 kwietnia o godzinie 9.00 krakowski aktor Andrzej Jurczyński zaprezentował w naszej bibliotece monodram „Spór o zamek czyli Ostatni zajazd na Litwie”.

Monodram jest niezwykle ciekawą, choć trudną formą teatralną. Występuje w nim tylko jeden aktor, monolog jest mocno zdialogizowany – bohater cytuje cudze wypowiedzi, imituje rozmowę, odpowiadając na przytoczone bądź domniemane pytania postaci, o których mówi – dlatego odtwórca musi nie tylko umieć wcielić się w różne role, ale również skupić na sobie uwagę widowni przez cały czas trwania występu, co – zwłaszcza w przypadku młodzieży – nie jest łatwym zadaniem.
Andrzej Jurczyński doskonale sprostał temu wyzwaniu! Uczniowie wytrwali w zdumieniu i skupieniu do końca występu, byli zachwyceni grą i pełni podziwu dla umiejętności aktora.

Monodram obejrzeli uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół w Obornikach Śląskich oraz klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 2.

Mamy nadzieję, że przynajmniej niektórych widzów występ zachęcił do sięgnięcia po dzieło Adama Mickiewicza i rozkoszowania się pięknem języka ojczystego.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i zachęcamy do skorzystania z propozycji kulturalnych zamieszczonych w Kalendarzu Biblioteki. (MJD)