Noc Muzeów to impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury w wybranym dniu do późnych godzin nocnych.
Organizatorzy przygotowują też specjalne atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, poczęstunki, warsztaty itp. Zwiedzać można za darmo albo za symboliczną kwotę płaconą przy pierwszym wejściu.

Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w styczniu 1997 w Berlinie. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy.
W tym roku nasza biblioteka też przystąpiła do akcji, organizując wystawę zatytułowaną „Pokaż, co masz!”. Na ekspozycji zostały zaprezentowane pamiątki rodzinne należące do mieszkańców Obornik Śląskich oraz znajdujące się w zbiorach biblioteki.

Czytelnicy licznie odpowiedzieli na nasze wezwanie i w efekcie w sali wystawowej można zobaczyć m.in. aparaty fotograficzne, lampę naftową, pojemnik na osełkę, oprawę na kałamarz, kołowrotek, chomąto, górniczą lampę karbidową, żelazko z duszą, stare fotografie, widokówki, prywatne dokumenty, radioadapter i płyty winylowe, radiomagnetofon Grundig, sosjerki z początku XX wieku, stare maszyny do pisania, rachunki i notatki z początku XX wieku, odbitkę dokumentu złożonego w kuli pod krzyżem wieżowym kościoła w 1907 roku, mapy Obornik i okolic z początku XX wieku, secesyjne krzesło z austriackiej firmy Michaela Thorneta z końca XIX wieku i stary obrus szydełkowy.
Wystawa będzie czynna w godzinach otwarcia biblioteki do wtorku, 17 maja. (MJD)