„Zbigniew Herbert pisał listy-wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego artystów, do osób, które cenił (niektóre z tych listów znalazły się następnie w książkach poety i należą do najprzenikliwszych i najmocniej poruszających jego utworów). Ten gest pisarza, gest ofiarowania komuś autografu wiersza, jest inspiracją dla akcji – informują jej organizatorzy z Fundacji im. Zbigniewa Herberta.

W naszej intencji akcja „Podaruj wiersz” ma budować sieć międzyludzkich (międzypokoleniowych) relacji, których osnową jest słowo – znaczące, niosące sens, dające oparcie. Tak pomyślana akcja ma swój głęboko ludzki wymiar (odwołujący się do wartości poezji jako „słowa właściwie użytego”, do aktu pogłębionej, odpowiedzialnej lektury, do gestu ofiarowania czegoś cennego), ale jest też po ludzku prosta – jak wyciągnięcie do kogoś ręki, jak podanie dłoni”.

Wraz z organizatorami zachęcamy każdego z Was DRODZY CZYTELNICY do:

  1. sięgnięcia po książkę z ulubionymi wierszami (niekoniecznie Herberta),
  2. wybrania jednego z nich,
  3. odręcznego przepisania wybranego wiersza,
  4. podarowania go komuś.

Specjalną kartę papeterii „Podaruj wiersz”, na której można odręcznie przepisać wybrany przez siebie utwór, by następnie taką kartę z przepisanym wierszem podarować wybranej osobie można otrzymać w naszej bibliotece bądź pobrać na stronie internetowej: fundacjaherberta.com

(AK)