3 września już po raz jedenasty odbędzie się ogólnopolskie Narodowe Czytanie pod patronatem Prezydenta RP.

Akcję zapoczątkował w 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski, z okazji 200-lecia najazdu Napoleona na Rosję w 1812 r. Wtedy czytaliśmy poemat Adama Mickiewicza Pan Tadeusz.

W tegorocznej edycji po raz drugi sięgniemy do dzieł wieszcza Adama. Będą to czytali „Ballady romanse”, zbiór wierszy, który powstał na początku lat dwudziestych XIX wieku i zapoczątkował polski romantyzm. Jak zaznaczył prezydent Andrzej Duda, który patronuje świętu i wybrał tegoroczną lekturę, to wówczas powstało głośne hasło „za naszą i waszą wolność”, które jest uniwersalnym zawołaniem narodów walczących o niepodległość. I jest aktualne zwłaszcza dziś, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tym święcie literatury, a zdecydowanych prosimy o wcześniejsze zgłoszenie się osobiste lub telefoniczne pod nr. tel. 71 71 72 237.

Przypominamy, w pierwszą sobotę września spotykamy się w parku przy Bibliotece im. J. Iwaszkiewicza na dworcu PKP (a jeśli zawiedzie pogoda – w budynku) o godz. 10.30.

tekst i graf. (AnB)