Tylko teraz proponujemy naszym Czytelnikom więcej niż przed epidemią książek do wypożyczenia naraz. Jednocześnie! Przez cały czerwiec każdy będzie mógł wyjść z biblioteki z tyloma książkami na wakacje, ile planuje przeczytać przez dwa kolejne miesiące! To może okazać się szczególnie ważne dla osób, które czytają serie wydawnicze, wielotomowe powieści, a także cykle kryminalne, science-fiction czy obyczajowe sagi. Młodzież i dzieci w wolnym czasie też chcą czytać więcej niż zwykle.

Dla nas również jest to ważne rozwiązanie, bo po okresie całkowitego zamknięcia biblioteki przez COVID-19 i ciągle jeszcze przy ogromnych ograniczeniach w funkcjonowaniu (Czytelników nadal nie ma wewnątrz wypożyczalni) musimy latem znów zamknąć bibliotekę i przeprowadzić skontrum. Jest to rodzaj inwentaryzacji zbiorów i obowiązek, z którego biblioteki publiczne muszą wywiązać się raz na pięć lat. Dla Biblioteki im. J. Iwaszkiewicza wyznaczony termin mija właśnie w tym roku. To trudny czas dla nas wszystkich: nieoczekiwanie biblioteki zostały zamknięte z dnia na dzień, a teraz znów zbiory książek będą niedostępne. Stąd niestandardowe postępowanie.

Dlatego prosimy Państwa o zrozumienie i bardzo liczymy na współdziałanie i przychylność. Każda z nas, bibliotekarek, wolałaby – i to z wielką radością – spotykać się z Państwem, proponując nowe książki, niż wykonywać czynności związane z inwentaryzacją zbiorów. Skontrum jeszcze przed epidemią zostało zarządzone na dwa wakacyjne miesiące (to mimo wszystko najdogodniejszy termin), jednak postaramy się wykorzystać dany nam czas optymalnie i – jeśli tylko się nam uda – skrócić trwanie „remanentu” do minimum.

Oczywiście, w związku z planowaną operacją wydłużeniu ulegnie także termin zwrotu wypożyczanych książek (prosimy o zignorowanie ponaglenia generowanego przez system biblioteczny).

Zapraszamy do końca czerwca a potem znów we wrześniu!

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Agnieszka Buryło                                                               kierowniczka Biblioteki im. J. Iwaszkiewicza w Obornikach Śląskich

Fot. A. Buryło