Spis treści

Już 17. września rusza kolejny, czternasty semestr warsztatów robotyki 2022/2023 w Obornickim Ośrodku Kultury. Serdecznie zapraszamy uczestników z poprzedniego roku szkolnego, jak i nowe dzieci chcące rozpocząć pasjonującą przygodę z nowoczesnymi technologiami. To zajęcia edukacyjne, na których

uczestnicy konstruują prawdziwe, poruszające się roboty wykorzystując do tego specjalne zestawy klocków Lego Education WeDo (dzieci młodsze 5-8 lat) oraz Lego Spike i Mindstorms (dzieci starsze 9-13 lat). Przy okazji świetnej zabawy adepci robotyki uczą się programowania i analitycznego myślenia, co jest bezpośrednią zachętą do rozwijania zainteresowań w kierunku przedmiotów ścisłych.
Warsztaty odbywają się w soboty (17. i 24. września; 15. i 29. października; 19. listopada; 10. grudnia; 7. i 21. stycznia) na terenie OOK w różnych godzinach zależnie od grupy wiekowej i poziomu zaawansowania:
 9-10:30 WeDo Starter – zajęcia dedykowane dla najmłodszych uczestników w wieku 5-6 lat, wprowadzające ich w świat robotyki. Podczas warsztatów dzieci konstruują dostosowane do ich wieku, choć bardzo atrakcyjne modele robotów i mechanizmów, takie jak: turbina wiatrowa, muzykalna małpa, karuzela łańcuchowa, projekt własny samochodzik, czy gigant Guliwer. Ponadto uczą się czym jest programowanie, poznają podstawowe instrukcje sterowania robotami oraz uczą się tworzyć najprostsze programy w środowisku graficznym, dzięki którym roboty robią to co im nakażemy.
 10:45-12:15 WeDo Nature – to propozycja dla młodszych dzieci w wieku 7 lat, bardzo atrakcyjna ze względu na tematykę. Na kursie tym z klocków Lego WeDo 1.0 powstaną niebanalne konstrukcje mechanizmów natury – takie jak: inteligentny goryl, barwny motyl, koń w stajni, niebezpieczna muchołówka, przytulny żółw, projekt własny wieloryba, fruwająca ważka, czy krab olbrzymi. A do tego nauka programowania z wykorzystaniem wielu bloczków i czujników, pozwalając dzieciom na utrwalanie i rozwijanie umiejętności programistycznych.
 14:15-15:45 WeDo Explorer – warsztaty dla uczestników w wieku 8 lat, na bezprzewodowych zestawach edukacyjnych Lego WeDo 2.0 z tabletami. Na zajęciach dzieci odkrywają nie tylko tajniki robotyki, ale także ciekawostki o otaczającym ich świecie, matematyce i fizyce – budując elektryczną
windę, przyjaciela delfina, projekt lokomotywy, narciarza biegowego, szalony autobus, czy bohaterów Star Wars. Na kursie uczyć się będziemy pisania i analizowania nieco bardziej złożonych programów, wykorzystując pętlę, pomiary sensorów i różne sposoby wywoływania instrukcji.
 12:30-14:00 Spike Intro – zajęcia dla nieco starszych dzieci w wieku 9-10 lat, na najnowszych zestawach edukacyjnych Lego Education Spike. Na warsztatach dzieci konstruują niezwykłe mechanizmy obrotowego satelity, kulkowego flippera, wyrzutni samolotów i budują modele turbo ślimaka, filmowego minionka czy własny projekt sejfu. Kurs Spike Intro jest jednocześnie
wprowadzeniem do pisania bardziej zaawansowanych programów – gdyż wykorzystujemy na nim tekstowo-graficzny język programowania Scratch 2.0 opracowany przez MIT. Pozwala to na przeskok w nauce programowania na nowy poziom kompetencji w atmosferze twórczej zabawy.
 14:00-16:15 EV3 Mission – to propozycja zajęć dla starszych dzieci w wieku 11-13 lat. Na kursie dzieci budują z klocków Lego Mindstorms EV 3.0 Home dość złożone roboty i mechanizmy – gigantyczną mrówkę, ciężarówkę z naczepą, magnetofon taśmowy, King-Konga, gimnastyka robiącego
salto, grę z kubkami na refleks, walki klonów, sprężystą katapultę czy elektryczną piłę maszynową.
Dzieci testują działanie poszczególnych robotów i mechanizmów, dokonują modyfikacji konstrukcyjnych, a co najważniejsze zaczynają pisać coraz bardziej skomplikowane programy z wykorzystaniem wielu czujników w środowisku tekstowo-graficznych Scratch 2.0.
W sprawie zapisów prosimy o kontakt mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefoniczny 602 544 602. 
Ilość wolnych miejsc ograniczona.