5.11.2019 – Promocja książki „Tadeusz Rożek – oficer i fotograf. Fotografia wojenna z okresu I wojny światowej”” autorstwa Zenona Harasyma

W środę 5 listopada w OOK odbyło się spotkanie autorskie z Zenonem Harasymem, autorem książki „Tadeusz Rożek – oficer i fotograf. Fotografia wojenna z okresu I wojny światowej”.  W spotkaniu wzięła udział młodzież z 7 i 8 klas obornickich szkół podstawowych nr 1, 2 i 3 oraz licealiści z Powiatowego Zespołu Szkół.

 

Zenon Harasym, „Tadeusz Rożek – oficer i fotograf. Fotografia wojenna z okresu I wojny światowej”


Historia żołnierza-fotografa Tadeusza Rożka (1897–1940), jednego z wielu Polaków, których losy spięte były światowym konfliktem zwanym Wielką Wojną, czasami II Rzeczypospolitej i początkiem II wojny światowej. Jego pasja – fotografia, uprawiana od lat młodzieńczych i towarzysząca mu na frontach I wojny światowej, stała się inspiracją do powstania albumu, poświęconego fotografii wojennej oraz losom Tadeusza Rożka – ofiary zbrodni katyńskiej.
Publikacja składa się z trzech części, z których pierwsza pełni funkcję wprowadzenia do historii fotografii wojennej, kolejna poświęcona jest życiu Tadeusza Rożka, a ostatnia – albumowa – to przegląd fotografii i pocztówek wykonanych przez Rożka. Łącznie zostało zaprezentowanych ponad 250 ilustracji, dziś stanowiących wspomnienie i dokument sprzed blisko 100 lat. Uzupełnieniem ikonografii są kopie dokumentów wojskowych i prywatnych.

O autorze:

Zenon Harasym jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików od 1978 roku.

Współzałożyciel grup artystycznych: „sześć” (1961–1962), „Odra-65”(1965). Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Muzeum Sportu w Warszawie, Liptowskiego Muzeum w Ruzomberoku ( Słowacja), Zeiler Photo und Film Museum w Zeil a/M (Niemcy). Biografię opublikowano w Encyklopedie Internationale des Photographes de 1839 a nos jours – CD-ROM.Ed. Ides Et
Calendes, Neuchatel (Szwajcaria) – 1997, Antologii Fotografii Polskiej 1839-1989 – Lucrum,Bielsko-Biała – 1999, Słowniku Biograficznym Fotografów Polskich 1846-2006, Warszawa 2008 oraz https://pl.wikipedia.org/wiki/Zenon_Harasym. Jest autorem i współautorem książek z historii fotografii i poradników dla kolekcjonerów starych fotografii.

Fot. Marek Długosz

You may also like...