Obchody 100-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Obornickim Ośrodku Kultury

Za nami wyjątkowa, bo setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w naszej gminie odbyły się uroczyste Obchody, objęte honorowym patronatem przez Burmistrza Obornik Ślaskich Arkadiusza Poprawę. W uroczystości te z wielka radością włączył się Obornicki Ośrodek Kultury. W sobotę 10. listopada odbył się koncert „W hołdzie Ojczyźnie w 100-lecie Odzyskania Niepodległości” w którym wzięli udział: Gracjan Szymczak- fortepian, Magdalena Czopka- harfa, Michał Szczepański-fortepian, Studio Piosenki Obornickiego Ośrodka Kultury prowadzone przez Anetę Góral. Wśród wykonawców Studia Piosenki znaleźli się: Julia Spychaj, Maja Czekańska, Aleksandra Ciechan, Sara Jasińska, Miłosz Tylko, Izabela Kociemba, Karina Wrona, Julia Zatoka, Patrycja Fryziel, Karolina Fast, Kalina Jankiewicz, Ada Rotman, Anna Żyniewicz, Maria Chamara, Hanna Szczepańska, Helena Kołodyńska, Gabriela Kozłowska, Katarzyna Tekieli, Sara Walczak, Katarzyna Wiktor, Ewa Król. Imprezę znakomicie poprowadziła Katarzyna Wawrzyniak. Koncert w wykonaniu artystów obornickich odbył się z inicjatywy Dyrektor Obornickiego Ośrodka Kultury Haliny Muszak. Klimat stworzyła scenografia autorstwa Moniki Materny. W dniu 11. listopada, po oficjalnych uroczystościach – Mszy Świętej i i uroczystym apelu pod Obeliskiem, zaprosiliśmy mieszkańców na pokaz filmu „Katyń. Ostatni świadek”.

Obchody 100-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nie ograniczyły się jednak do tych dwóch dni. W poprzedzających Święto Niepodległości miesiącach odbyły się dwie imprezy, których temat związany był ściśle z upamiętnieniem niepodległości Polski.
W dniach 24-25.04.2018 odbyła się cykliczny przegląd twórczości dziecięcej – Artystyczny Świat Malucha, którego tytułem w tym roku był „Kraj naszych marzeń”. W październiku natomiast przeprowadzony został Dziecięcy Konkurs Literacki pt.„Wolni, ubrani w marzenia” z Finałem 27.10.18r. Koordynatorką obu wydarzeń była Justyna Asztemborska. Projekty odbyły się we współpracy z placówkami oświatowymi gminy Oborniki Śląskie.

Ponadto 100-rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości upamiętniona została w Saloniku Czterech Muz i w Bibliotece im. J. Iwaszkiewicza. Salonik zaproponował mieszkańcom dwa wydarzenia: Koncert Piosenki Polskiej Niepodległości w wykonaniu Dixie Tigers Band w dn. 9.11.2018 oraz otwartą 4 października wystawę na 100-lecie Niepodległości Polski z udziałem: Łukasza Huculaka, Mirosława Kocińskiego, Anny Marchwickiej, Marka Marchwickiego, Zdzisława Nitki, Jolanty Nitki-Nikt, Anny Kutery. Romualda Kutery. Wystawa odbyła się z inicjatywy Jolanty Nitki.

Biblioteka im. J. Iwaszkiewicza zorganizowała wystawę z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości pt. „Dwudziestolatka do rzeczy – życie codzienne w II Rzeczypospolitej po 1918 r.” Poza tym przygotowywana będzie na przełom roku wystawa z okazji stulecia Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919: Wczoraj wielkopolanie – dzisiaj  oborniczanie. W Bibliotece oglądać też można w dniach od 10.11.2018 r. do 15.12.2018 r. wystawę „Przegląd twórczości dzieci i młodzieży” zorganizowaną przez Szkołę Podstawową w Osolinie i Szkołę Podstawowa nr 3 w Obornikach Śląskich. Koordynatorkami wystawy są Joanna Głod-Słocińska i Grażyna Magdalena Drzewiecka-Olszewska.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom za wkład pracy włożony w przygotowanie i realizację wymienionych wydarzeń. Doceniajmy wolność, pokój, język ojczysty i narodowa kulturę. Cieszmy się z tego, co wydarza się w naszej Małej Ojczyźnie.

Dyrektor Obornickiego Ośrodka Kultury
Halina Muszak

 

Fot. M. Długosz

Koncert „W hołdzie Ojczyźnie w 100-lecie Odzyskania Niepodległości”

You may also like...