WYSTAWA PRAC MARII KULESZY „SZKŁO”

„Zwykle pracuję cyklami, co umożliwia wielokrotne, dogłębne interpretowanie wybranych motywów i poszukiwanie technik, które najlepiej by je wyrażały.

Przygodę z tworzeniem większych obiektów zaczęłam od cyklu rzeźb, tworzonych przez sklejanie na zimno tafli transparentnego szkła, uprzednio powycinanych i precyzyjnie oszlifowanych. Nazywałam  je Portretami metafizycznymi XXI wieku. Reprezentowały czasy, w których duchowość zastępowana jest coraz częściej techniką, mediami, pieniądzem. Zdobyły one uznanie jako obiekty pełne metaforycznych refleksji nad człowiekiem, zarazem czytelne i oryginalne.

Robiąc dyplom opanowałam także techniki graficzne, co wykorzystałam potem przy tworzeniu cyklu szklanych obrazów, łączących w sobie witraż i grafikę. Zainspirował mnie świat Celtów i Wikingów (co wiązało się z moimi zainteresowaniami kulturą i historią Wielkiej Brytanii. Powstały swoiste pejzaże kultury, której nieodłączną częścią była podróż w poszukiwaniu nieznanych, tajemniczych lądów. Nasuwały one pytanie, gdzie należałoby szukać tajemnic dziś, gdy wszystkie lady zostały już odkryte?

Próbowałam różnych technik szklarskich, wykonywałam również okienne witraże kościelne i witraże kameralne, do których chętnie powracam. Jednym z pojawiających się w nich często motywów była postać kobiety z rozwianymi włosami, zarazem statyczna i ulotna.

W ostatnim czasie bliski stał mi się fusing, czyli stapianie szkła. Swoboda kształtowania szkła, nadawania mu nowych form i barw niemalże w zaciszu domowym, inspiruje mnie do tworzenia dekoracyjnych obrazów i form użytkowych. Lubię, kiedy moje prace są  zarówno ozdobne jak i funkcjonalne. Tworząc formę tak niepozorną i codzienną  jak patera, mogę wprowadzać motywy celtyckie, intensywny kolor witraży lub półprzezroczystość szklanych grafik. Patery mogą być eksponowane jako ozdoby, rodzaje obrazów lub rzeźb, ale także  same mogą służyć eksponowaniu drobiazgów, mogą uczestniczyć w czyjejś codzienności.

                                                                      Maria Kulesza

You may also like...