Zajęcia plastyczne na „koronaferie”

W związku z tym, że wszystkie dzieciaki, małe i duże przebywają teraz w domach,  nie mogą spotkać się ze swoimi koleżankami i kolegami z przedszkola, szkoły.  Nie mogą też uczestniczyć w zajęciach, które tak chętnie przygotowujemy dla Was w Ośrodku Kultury. Postanowiliśmy przygotować trochę podpowiedzi, jak wypełnić ten brak zajęć. Zachęcamy do wspólnych kreatywnych zabaw.

Te podpowiedzi zamieszczamy na naszym facebook’owym profilu, ale ponieważ nie wszyscy korzystają z tego profilu, będziemy również umieszczać na naszej stronie internetowej.

Pierwsze zadanie, to „Moja opowieść o biedronce”.

Gdzie wyruszyła biedronka w podróż? Kogo spotkała?… Może wybrała się w kosmiczną podróż ponieważ chciała zobaczyć gwiazdy i księżyc z bliska? Albo do teatru, bo bardzo chciała zostać aktorką?… Wymyślajcie historię biedronki i opowiedzcie ją swoją pracą plastyczną. Można rysować, wycinać, wyklejać, malować.

Drugie zadanie.

„Ćwiczymy rączki rysując krążki”. Mogą być większe, mniejsze, jednokolorowe, wielokolorowe. Wszystko zależy od Waszej wyobraźni. Co można stworzyć przy pomocy „krążka”, zawijasa? Może być troszkę inaczej przedstawione niebo lub kosmos, po którym przemieszcza się srebrna rakieta.

 

Z takiego zawijasa, zakrętasa można narysować wesołego ślimaczka (to zadanie nr 3).

Zadanie nr 4, to gąsienica.

Do wykonania tego zadania potrzebne będą kartki z bloku technicznego A4 (to ten tzw. mały blok) w kolorze zielonym, nożyczki, linijka i ołówek, klej. Może też być biały blok, który pomalujecie na zielono (wtedy potrzebne będą jeszcze farbki). Z tego papieru wycinamy paski o szerokości 2 cm., wzdłuż krótszego boku kartki. Gotowe paski przecinamy na pół. Teraz przystępujemy do zrobienia gąsienicy. Postępujemy tak, jak przy robieniu łańcucha na choinkę (sklejamy paski tworząc kółka). Żeby nam się nie rozpadały zanim się skleją, można pomóc sobie spinaczem biurowym (do wyschnięcia). Na koniec wycinamy kółko, na którym rysujemy buzię naszej gąsienicy i przyklejamy do jednego z końców.

Jak można wykorzystać tekturowe środki z rolek papieru toaletowego lub ręcznika papierowego, przekonacie się robiąc papierowe zoo.

Potrzebne będą papiery kolorowe lub blok z kolorowymi kartkami, nożyczki, klej lub taśma klejąca dwustronna, flamastry. Jeżeli nie mamy kolorowych papierów, możemy namalować farbkami lub kredkami na białym papierze. Do tej pory powstały: małpka, pingwin, lew, tygrys, zebra.

 

 

 

 Kolejne zadanie,to kartka z palmą wielkanocną.
Przy użyciu wycinanek, kolorowego papieru, możecie zrobić kartkę lub obrazek z palmą wielkanocną.

 

Kartki świąteczne na niebiesko.

Kolejne zadanie plastyczne, to jednorożec, niech wniesie do Waszych domów trochę baśniowej atmosfery. Możecie go sobie dowolnie ozdobić. Można narysować serduszka, kwiatki, kolorowe łatki. Jeżeli macie naklejki dekoracyjne, to również można je przykleić lub ozdobić brokatem. Wszystko zależy od Waszej wyobraźni.

Potrzebować będziecie dwie rolki ze środka papieru toaletowego, biały papier, kolorowy papier, klej nożyczki, sznurek lub nitka, flamastry.
Z jednej rolki odcinamy ok.3,5 cm (które nie będą już potrzebne), pozostała część będzie głową.
Wycinamy dwa uszka z papieru. Przylegający koniec ucha lekko zaginamy, aby móc je przykleić do głowy. Następnie wycinamy trójkąt, który zwijamy w róg jednorożca, końcówki nacinamy i zaginamy tak, aby można było przykleić.
Na nogi potrzebujemy 8 pasków o szerokości ok. 2 cm, których końce sklejamy ze sobą pod kątem 90 stop. i składamy na przemian w tzw. harmonijkę. Przyklejamy je od dołu „tułowia”. Z drobnych pasków robimy ogon. Na dwóch przeciwległych końcach góry tułowia robimy dziurki (np.za pomocą grubej igły), przez które przeciągamy sznurek, który przeciągamy również przez dziurki zrobione z tyłu głowy naszego jednorożca. Zanim go jednak tam umieścimy, trzeba jeszcze zrobić supeł, aby głowa nie zsunęła się za nisko. Gdy już wszystko znajdzie się na swoim miejscu, końce sznurka przywiązujemy do patyczka.
Będzie można przy jego użyciu bawić się naszym jednorożcem lub posłuży to do zawieszenia.

Mamy teraz czas kiedy zjadamy trochę więcej jajek, po których zwykle pozostaje nam opakowanie. Propozycja zabawy plastycznej na dziś, to zrobienie krokodyla. Jeżeli mamy opakowanie zielone, to część pracy mamy już wykonanej, jeżeli nie, to najpierw musimy ją pomalować na zielono. Nie całą, ponieważ na grzbiet krokodyla potrzebować będziemy część, na której znajduje się 6 wypustek. Oprócz tego będziemy potrzebować papier w dwóch odcieniach zieleni (najlepiej z bloku technicznego) oraz czerwony i biały, klej, nożyczki, flamastry, ewentualnie zszywacz biurowy, gdyby klej był za słaby. Do dzieła!

 

Owieczka i baranek. Będą potrzebne płatki kosmetyczne, klej, nożyczki , papier w dowolnym kolorze na tło i różowy (lub biały pokolorowany) na pyszczek i kopytka. Flamastrem lub kredką rysujemy detale.

Pozostajemy przy tworzeniu baranków. Tym razem będzie to wersja stojąca. Potrzebne będą: rolka ze środka papieru toaletowego, którą spłaszczamy i wycinamy kształt głowy i nóg; płatki kosmetyczne, kawałek różowego papieru na pyszczek i uszka, klej, nożyczki, flamaster. Po wykonaniu baranka w środku można umieścić wiosenne kwiatki lub bukszpan.

 

 Kolejna propozycja zabaw plastycznych- „Jak można przyozdobić gałązki?” Ponieważ, to czas świąteczny z kolorowego papieru wycinamy kształt jajeczka. Z białego papieru wycinamy trochę mniejsze jajeczka, które przyklejamy do kolorowych ( część kolorowych można zostawić). Na tych białych rysujemy flamastrami lub farbkami wzorki. Następnie wieszamy przy użyciu sznureczka, nitki lub wstążeczki na gałązkach umieszczonych w wazonie lub słoiku.

KOLOROWY JEŻ.

Potrzebne będą kolorowe papiery, klej, nożyczki, flamaster. Pamiętajcie, jeżeli nie macie bloku z kolorowymi kartkami, czy tzw.wycinanek, zawsze można samodzielnie pokolorować biały papier. Z jasnego papieru wycinamy kształt naszego jeżyka. Rysujemy jego pyszczek. Z kolorowych papierów wycinamy paseczki dł. ok. 6 cm, których końcówki sklejamy ze sobą w kształcie pętelki. Następnie przyklejamy do naszego jeża.

WIOSENNE HIACYNTY.

Potrzebne będą kolorowe papiery, klej, nożyczki, flamastry. Wycinamy paseczki o szer.1 cm i dł. 4 cm., które sklejamy w kształcie walca. Wycinamy 2 owale w kolorze kwiatka, 4 listki, 2 łodygi, 2 cebule i doniczkę. Do owali przyklejamy łodyżki, liście i cebule. Na owalach umieszczamy nasze kwiatki (walce). Doniczkę ozdabiamy.

Jeżeli brakuje nam papieru, kleju, możemy te kwiaty narysować .

Obrazek z rodziną bocianów.Potrzebne będą płatki kosmetyczne, nożyczki, klej, flamastry, papier kolorowy.

Koty.

Mogą one siedzieć na płocie, jak na naszym rysunku, mogą biegać po łące, siedzieć na fotelu, łazić po dachu. Wszystko zależy od Waszej wyobraźni. Dodatkowo niech to będą niezwykłe koty, we wzorki, w różnych kolorach. Potrzebne będą: kartka z bloku, kredki lub flamastry. Do dzieła!

 

OWOCE TROPIKALNE.
Pierwsza wersja rysunkowa. Na wyciętych kształtach możecie dorysować , trójkąty, kropelki, które ozdobią owoce: ananasa, arbuza, cytryny i pomarańcze. Oczywiście można całość narysować, wtedy nie trzeba kształtów wycinać.

Druga propozycja, wycinana i klejona. Owoce staną się bardziej przestrzenne. Wszystkie oczywiście dodatkowo można ozdabiać rysowanymi wzorkami.

DINOZAURY

Z kartonowego pudełka można zrobić wiele rzeczy. Tym razem proponujemy  wyciąć kształty, przypominające dinozaury, pomalować je farbkami lub pokolorować kredkami. Następnie złożyć. Na dalszą część dnia szykuje się niezła zabawa 😉

 

 

KWIATY.

Często mamy w domu papiery do pakowania prezentów. Mają one różne wzory. Dzisiejsza propozycja,

to bukiet kwiatów, które wycinamy z tych kolorowych papierów, które akurat mamy.

PORTRETY Z GAZET

Proponujemy zabawę w tworzenie nietypowych portretów. Wycinamy osobno oczy, usta, nosy, włosy i wszystkie inne elementy, które uznamy, że nam się przydadzą. Następnie zaczynamy się bawić w ich układanie. Nie musi być to idealna twarz. Może mieć np. troje oczu, kapelusz z buteleczki perfum itp. Te Wasze wycinanki możecie uzupełnić rysunkiem tworząc w ten sposób unikatowe kolaże (z fr.collage).

SŁONECZNY UŚMIECH.

Aby zrobić sobie takie uśmieszki, należy wyciąć z papieru kółka, pomalować je na żółto i jak wyschną wyciąć promyki. Na koniec narysować wesołe buźki, jakie się tylko chce.

Do wykonania potrzebne będą: 1,5 rolki ze środka papieru toaletowego, farba w kolorze żółtym, żółty papier, biały papier, klej, nożyczki, czarny flamaster, nitka do zawieszenia.
Rolkę przecinamy na równe odcinki, które malujemy na żółto i zostawiamy do wyschnięcia. Gdy wyschną zgniatamy je na pół, tak kilka razy aby uzyskać kształt zbliżony do plastra miodu. W czasie, gdy pomalowane elementy schną, wycinamy z żółtego papieru owale na nasze pszczółki, a z białego skrzydełka. Rysujemy paski i buźki, doklejamy skrzydełka.
Suche i ukształtowane plastry miodu sklejamy ze sobą. Po wyschnięciu kleju, za pomocą nitki doczepiamy pszczółki.

 

ORZEŁ

Zbliża się Dzień Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja. Nie będziemy w tym roku obchodzić uroczyście, ale nie należy o tym zapominać. Mamy propozycję wykonania wspólnie z dziećmi białego orła na czerwonym tle. Ponieważ nie zawsze dysponujemy różnymi materiałami, nie mamy np. białych piórek, białej farby, to posłużymy się białymi płatkami kosmetycznymi. Potrzebne będą również czerwona kartka na tło, żółta na dziób, koronę i pazurki, klej, nożyczki, czarny flamaster. Wersja uproszczona to ta, w której wystarczy część płatków przeciąć na pół, a dla tych, którzy lubią wycinać jest wersja druga, w której należy wyciąć z wyżej wymienionych płatków trochę mniejsze kółka, przeciąć je na pół i wyciąć trójkątne formy na ogon.

Miłego tworzenia!

Pozostajemy w klimacie „majówkowym” i proponujemy wykonać wiosenne drzewko, które zamiast kwitnących kwiatów będzie miało biało-czerwone motyle. Motyle można wyciąć z papieru np. w trzech rozmiarach. Z zielonego papieru wycinamy koronę drzewa, z brązowego pień. Na gotowym drzewie umieszczamy motyle, przyklejając je w ten sposób, że część skrzydeł odstaje. Powstanie dzięki temu fajna przestrzenna forma. Jeżeli nie mamy kolorowego papieru, to możemy takie drzewko sobie namalować lub narysować.

UFOLUDKI

Do wykonania potrzebne będą zielona farba, rolki ze środka papieru toaletowego, biały papier, klej nożyczki, pędzel, flamaster.
Rolki i część białego papieru malujemy na zielono. Zostawiamy do wyschnięcia. Z białego papieru wycinamy dowolną ilość kółek na oczka. Z pomalowanego na zielono papieru (wyschniętego) wycinamy czułki, które doklejamy do rolki. Doklejamy również oczka, rysujemy buźki i co tam jeszcze chcemy.

Dzisiaj proponujemy pobawić się autkami, najlepiej takimi zrobionymi przez siebie. Możemy wziąć udział w wyścigach lub udać się w podróż w nieznane.
Do wykonania przydadzą nam się środki z rolek papieru toaletowego, które malujemy w dowolnym kolorze. Kiedy schną, wycinamy koła, które następnie przyklejamy.Od góry naszego auta można wyciąć otwór. Auto dekorujemy flamastrami, nadajemy nr ( jeżeli będzie wyścigówką). Pozostaje jeszcze wykonanie trasy na większym arkuszu papieru (jak nie mamy, można skleić kartki).

Kto z nas nie marzy o wspaniałych kolorowych snach?

Dlatego dzisiaj proponujemy wykonać ŁAPACZ SNÓW.

Można go zrobić z różnych materiałów. My proponujemy wersję dosyć prostą, wykonaną z tych rzeczy, które najczęściej posiadamy. Potrzebny będzie talerz papierowy, wycinamy w nim kółko i robimy dookoła, od środka dziurki. Farby, którymi w dowolny sposób ozdabiamy talerz. Kolorowe nitki, piórka. Jeżeli nie mamy piórek, to nic nie szkodzi, bo możemy je wyciąć z papieru.

Gdy nasz talerz jest już suchy przystępujemy do przeplatania nitek. Początek przywiązujemy, tak aby supełek był z tyłu. Jak już uznamy, że środek jest wykonany, przywiązujemy nasze piórka nitkami o różnych długościach, tak aby znalazły się one po zawieszeniu na dole naszego kółka. Natomiast od góry robimy pętelkę, żeby można było łatwo zawiesić wykonany przez Was „Łapacz snów”.

Życzymy kolorowych snów.

 

 

Papierowe rośliny domowe.

Malujemy na papierze zielone pasy, różniące się odcieniami oraz w dowolnym kolorze pasy na doniczki. Jak już wyschną wycinamy kształty naszych roślin i doniczek. Przyklejamy do tła. Możemy dodatkowo kredkami narysować kolce, pasy, łodygi itp.

Kolorowe kleksy.

Potrzebujemy kartkę papieru, dowolne kolory farby i rurkę do napoju. Farbkę dobrze rozwadniamy, tak aby na papierze powstała kolorowa kropla. Następnie przy użyciu rurki próbujemy rozdmuchać naszą kropelkę w różnych kierunkach. Tak możemy zrobić z różnymi kolorami. Naszym kolorowym kleksom dorabiamy oczy i buzie.

Domowa ciastolina.

Zabawa na dziś będzie dla tych wszystkich, którzy lubią się trochę pobrudzić. Mieszamy mąkę z solą, olejem, dodajemy wodę. Wszystko mieszamy i teraz potrzebna jest pomoc osoby dorosłej, która nam wszystko to podgrzeje (nie zagotowywać, w trakcie trzeba mieszać).Jak nasza masa zgęstnieje i zacznie się odczepiać od garnka, zostawić do przestudzenia. Wystudzoną możemy zabarwić. Jeżeli mamy barwnikami spożywczymi, jak nie mamy, to farbkami. Wcześniej dzielimy naszą masę na taką ilość części, jaką chcemy zafarbować. Później wystarczy dowolnie się bawić, ugniatając, tworząc stworki itp.

 

Zabieramy Was  na łąkę. Wystarczy kartka papieru i kolorowe flamastry, a to co na niej zobaczymy zależy wyłącznie od Waszej wyobraźni.

„Rączkowe” drzewo.

Potrzebne będą waciki na patyczku, brązowy papier, farby, nożyczki, klej, dowolna kartka na tło. Na brązowym papierze obrysowujemy swoją dłoń i wycinamy. Będzie to pień drzewa, który przyklejamy do tła. Następnie przy pomocy patyczków, umoczonych w farbach, tworzymy kolorową koronę drzewa.

Wisząca ozdoba do pokoju.

Będą to kolorowe domki. Potrzebne będą kawałki papieru ozdobnego do prezentów, papier kolorowy, kartka z bloku technicznego (może być również kolorowa), klej, nożyczki, patyk do zawieszenia i nitka lub sznureczek.
Z papieru do pakowania prezentów wycinamy różnej wielkości domki, wieże. Przyklejamy do kartki z bloku technicznego tak, aby każdy domek miał pewien margines, który będzie jego konturem. Wycinamy. Następnie robimy dziurkę do zawieszenia, przez którą przeciągamy nitkę i mocujemy ją do patyka. Domki możemy przymocować na dowolnych wysokościach.

Kolorowe motyle.

Potrzebne będą kolorowe farby, kartka papieru (doskonale nadaje się okładka z bloku rysunkowego, która ma śliską powierzchnię), nożyczki.
Białą kartkę składamy na pół. Na jednej z połówek robimy ciapki z kolorowej farby. Dobrze żeby farba była wilgotna. Następnie kartkę „zamykamy” i po zewnętrznej stronie paluszkami rysujemy kółka, tak trochę jakbyśmy rysowali skrzydełka. Otwieramy kartkę, nasze plamki powinny się połączyć. Zostawiamy do wyschnięcia. Gdy farba będzie sucha, ponownie składamy i rysujemy kształt skrzydeł tak, aby środek złożenia kartki był jednocześnie środkiem motyla. Wycinamy i nasz motyl po rozłożeniu jest gotowy.

Masa solna.

Potrzebne będą: szklanka mąki, szklanka soli, pół szklanki wody. Mąkę i sól należy wsypać do miski i wymieszać. Następnie powoli dolewać wodę, jednocześnie wyrabiając ciasto, aż masa uzyska gładką konsystencję. Masa solna jest gotowa.
Teraz można z niej zrobić różne fajne rzeczy. Można sobie pomóc różnymi przedmiotami, którymi odciśniemy wzorki, nadamy kształty. Mogą to być zarówno foremki do ciastek, jak i widelczyki, długopisy, koronki itp.
Jeżeli chcemy dokleić do siebie oddzielne elementy, wystarczy posmarować je odrobiną wody. Niewykorzystaną masę wystarczy umieścić w woreczku foliowym żeby nie wyschła.
Na początek proste zadanie- kwiatki.

Ponieważ masy solnej jeszcze trochę mamy, warto spróbować trochę trudniejszej zabawy plastycznej. 
Robimy lalkę. Tutaj mała podpowiedź, do zrobienia włosów przyda się wyciskarka do czosnku. Wkładamy do niej miękką kulkę masy solnej i powoli przeciskamy. Pamiętajcie wszystkie elementy, które chcemy dokleić, trzeba posmarować wodą i lekko docisnąć. Po wykonaniu zostawiamy na kilka dni do wyschnięcia. Nasza lalka może zostać w kolorze naturalnym lub można ją pomalować farbkami.
Do dzieła!

 

Już w przyszłym tygodniu będzie święto naszych Mam. Jest więc trochę czasu, aby przygotować dla nich wyjątkowe prezenty, czyli takie, które zrobimy sami. Dzisiejsza propozycja może posłużyć jako inspiracja do zrobienia własnego upominku.
Potrzebne będą kolorowe kartki, klej, nożyczki, słoik po dżemie, wstążeczka, nitka, mała świeczka (tealight).
Do wykonania tzw. laurki wycinamy kwadraty, które składamy na pół i jeszcze raz na pół. Wycinamy z nich kształt płatka tak, aby jak najmniej odciąć z miejsca złożenia. Jeżeli chcemy żeby wszystkie kwiatki były równe, to obrysowujemy kształt na następnych kwadratach. Do wykonania przestrzennego kwiatka potrzebować będziemy 3 wycięte. Składamy je na pół i przyklejamy do siebie. Zewnętrzne połówki przyklejamy do laurki, po środku złożenia (tak żeby nasz kwiatek po otwarciu laurki się otworzył). Doklejamy pozostałe elementy (mogą być różne kwiatki, serduszka, motylki itp.)
Druga propozycja, to świecznik ze słoika. Potrzebna będzie nitka, do której przywiązać należy wycięte serduszka oraz kokardka, która ozdobi brzeg słoika i jednocześnie przykryje nitkę.

You may also like...