Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaakceptował Regulamin Priorytetu 1 na rok 2016, ustalając jego budżet na 26,5 mln zł. Priorytet 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych realizowany jest w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020” przez Bibliotekę Narodową.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” ma przyczynić się do poprawy stanu czytelnictwa w Polsce. Wzmacnia on rolę bibliotek publicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Cel ten jest realizowany przez finansowe wsparcie modernizacji, budowy lub przebudowy placówek bibliotecznych w mniejszych miejscowościach oraz bieżące uzupełnianie zbiorów bibliotek publicznych o nowości wydawnicze.

2 czerwca 2016 r. Piotr Gliński zatwierdził podział dotacji na zakup nowości wydawniczych w 2016 r. dla poszczególnych bibliotek publicznych. Podział dotacji został zaproponowany przez wojewódzkie biblioteki publiczne i zaakceptowany przez Zespół Sterujący ds. Zakupu nowości wydawniczych do bibliotek publicznych oraz Dyrektora Biblioteki Narodowej.

 

Dotacja

 

Z ogromną satysfakcją informujemy, że w ramach Programu nasza biblioteka otrzymała 19.000 złotych i jest to jedna z najwyższych dotacji w powiecie, dla porównania: Trzebnicy przyznano 12.200 zł, Prusicom – 6.000 zł, Wiszni Małej – 4.700 zł, Zawoni – 5.900 zł, Żmigrodowi – 12.200 zł. Wniosek przygotowała Agnieszka Buryło.

Z uzyskanych środków do końca roku zakupimy również nowości zaproponowane przez naszych Czytelników. Wszystkich zainteresowanych prosimy o wrzucanie swoich propozycji do specjalnej skrzynki, która znajduje się w bibliotece. Można też przesyłać poszukiwane tytuły drogą elektroniczną pod naszym adresem (zakładka Kontakt).