Zgodnie z tradycją 3 września przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Pogoda dopisała i powieść „Quo vadis”, którą wybrano w internetowym głosowaniu na tegoroczną lekturę, była czytana przed biblioteką, w pięknej, parkowej scenerii.

Nasze obawy o frekwencję, wynikające z faktu, że tego samego dnia zorganizowano również dożynki gminne w Siemianicach, okazały się bezpodstawne. Lekturze przysłuchiwała się największa liczba osób w historii dotychczasowych spotkań – ponad 70. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem!

Było też międzynarodowo – odwiedziła nas bowiem delegacja z Ukrainy, która akurat przebywała z wizytą w Obornikach Śląskich: mer partnerskiego miasta Husiatyna Левицький Михайло wraz z córkami Sofiją i Olesiją oraz żoną Galiną, dyrektor polskiej szkoły Пейко Іван Йосипович i dyrektor szkoły średniej Зеленський Константин Васильович, a także towarzysząca im Bożena Magnowska. Goście przy okazji zwiedzili bibliotekę i nie bez dumy przyznajemy, że byli zachwyceni, nie tylko wnętrzami czy wielkością naszego księgozbioru, ale również samą akcją.

Do czytania Sienkiewicza zaprosiliśmy wiele znamienitych osobistości: przedstawicieli władz miasta, dyrektorów szkół i placówek oświatowych, proboszczów, użytkowników biblioteki, uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki oraz młodzież obornickich szkół.

Kto skorzystał z zaproszenia? Możecie zobaczyć na zdjęciach.

Ze szczególnie wielkim zaangażowaniem i pasją, wykazując iście dramatyczny talent, odczytały „Quo vadis” pani Krystyna Dolata, Beata Rosiak i kończąca spotkanie dyrektor OOK oraz biblioteki pani Halina Muszak.
Jesteśmy wszystkim bardzo wdzięczni za obecność. Zwłaszcza dziękujemy wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej pani Irenie Dykier, która mimo wielu obowiązków, znalazła czas, żeby odczytać fragment dzieła polskiego noblisty.
Mamy nadzieję spotkać się w przyszłym roku w tym samym, a może nawet jeszcze większym gronie. Przy jakiej lekturze? Wkrótce zadecydują internauci. (MJD)