Data wydarzenia: 07-07-23 18:00

 

Zapraszamy do zwiedzania wystawy malarstwa Moniki Aleksandrowicz i Beaty Oberc "INTERIOR" w Galerii Plastycznej Obornickiego Ośrodka Kultury.

 

Interior to terytorium trudno dostępne, oddalone od ważnych ośrodków i słabo zagospodarowane miejsce. Internet po wpisaniu hasła wskazuje między innymi takie przykłady jak: Outback – określenie rozległych, słabo zaludnionych, w przeważającej części pustynnych i półpustynnych obszarów w środkowej Australii, wnętrze Alaski czy pokryte osadami lodowca, Zachodnie Równiny Wewnętrzne w Kanadzie.

Słowo Interior w słownikowym tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza wnętrze. Nasuwając skojarzenia z miejscem ekskluzywnym i dobrze zaprojektowanym. W języku hiszpańskim znajdujemy znacznie ciekawsze tłumaczenie – bo oprócz wnętrza, można znaleźć również konotacje ze środkiem, głębią, duszą i sumieniem. I o tym właśnie jest nasza wspólna wystawa.
O przestrzeniach duszy – z elementami wspólnymi i antagonizującymi się. Z nawarstwiającą się strukturą i formą. Wielokrotne nałożenie farb, ich zdzieranie, ponowne nakładanie kolejnych warstw to próba dojścia do wizualnej satysfakcji przy jednoczesnym snuciu opowieści o bólu, rozterkach, trudnych emocjach, niezdecydowaniu, zdecydowaniu, o miłości, troskach i złości,
i o wszystkich skrywanych emocjach, o których najłatwiej mówi się za pomocą malarstwa gestu, kompozycji wizualnej i barwie.
Malarstwo akcji przedstawione na wystawie przyjęło formę abstrakcji. Nigdy nie przypuszczałam, że będzie nas stać na upublicznienie tak szczerego i jednocześnie intymnego dla nas malarstwa (Monika Aleksandrowicz).

 

Monika Aleksandrowicz. Absolwentka Wydziału Malarstwa wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych (1999) oraz Filozofii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego (2001). Obroniła doktorat z wyróżnieniem (2021). W dorobku artystycznym Moniki Aleksandrowicz znajduje się ponad 70 wystaw zbiorowych, sympozja, poświęcone sztuce konceptualnej, oraz ekspozycje indywidualne, któreorganizowane i prezentowane były w kraju i za granicą. Obecnie pełni funkcję kierownika Katedry Mediacji Sztuki na Wydziale Rzeźby i Mediacji Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

 

Beata Oberc. Absolwentka Wydziału Malarstwa wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych (1999). Zajmuje się projektowaniem grafiki użytkowej, malarstwem, instalacją, fotografią, reklamą. Brała udział w wielu sympozjach poświęconych sztuce oraz wystawach prezentowanych w Polsce i za granicą. Przez kilka lat związana z wrocławską grupą KONTYNUACJA I SPRZECIW i z Grupą artystyczną 7+.

 

Wernisaż wystawy INTERIOR odbędzie się 7 lipca 2023 o godz. 18.00.