Data wydarzenia: 06-10-22 18:00
plakat promujący wystawę "Śladami natury" Małgorzaty Matuszewskiej

Zapraszamy na wernisaż wystawy Małgorzaty Matuszewskiej "Śladami natury" w Galerii Plastycznej OOK, który odbędzie się w czwartek, 6 października o godz. 18.00.

Słowami artystki:
"W swojej twórczości odnoszę się do Natury.
Tworzę prace przestrzenne z tkaniny unikatowej, wikliny i land artu, ale nie ograniczam się tylko do prac przestrzennych.
Bardzo bliska jest mi również grafika warsztatowa, ilustracja i sitodruk.
Tkanina unikatowa daje pewną elastyczność w tworzeniu, ponieważ łączy techniki malarskie, graficzne i rzeźbiarskie, dając mi możliwość eksperymentowania z różnymi surowcami. Swoje obiekty buduję z takich surowców jak wiklina, szkło, papier czy pleksy, co sprawia, że większość moich prac wpisuje się w działania land-artu.
Bardzo bliska jest mi również grafika warsztatowa, która daje możliwości zapoznania się z tradycyjnymi technikami.
W ilustracjach natomiast odrealniam świat natury nadając moim pracom ,,bajkowy,, charakter, a przy użyciu sitodruku przenoszę moje pace na tkaniny użytkowe i obiekty przestrzenne.
Świat organiczny jest moim zdaniem, najlepszym przykładem do naśladowania. Przyroda, jej konsekwencja budowy i organizacji kształtów jest dla mnie największą inspiracją. Bez względu na to, jaki mamy stosunek do przyrody, natura wpływa na Nas, dlatego to od Nas samych zależy, jaki nawiążemy z Nią dialog.
Tworzę prace w oparciu o rytmy i struktury występujące w przyrodzie. Staram się odwołać do Niej i Jej nieustannego procesu tworzenia i niszczenia. Buduję swoje kompozycje odnosząc się do mikro i makro światów występujących w przyrodzie.
Połyskujące tafle wody, rysujące się światłem i cieniem linie traw. Promienie załamujące się na „nadżartej” ścianie muru.
Różnorodność roślin, które w zależności od pory roku przybierają imponujące kształty, nieograniczona przestrzeń...
Wszystkie te obrazy bardzo silnie na mnie działają i niewątpliwe stały się bezpośrednim bodźcem do realizacji serii moich prac, obiektów, a także małych form graficznych.
Grafika warsztatowa jest dla mnie równie ważna co tkanina unikatowa, a technika jaką wybrałam, nie jest przypadkowa.
Dzięki możliwościom jakie daje zarówno druk wklęsły, jak i wypukły, mogłam budować kompozycje o bardzo bogatych
strukturach i fakturach. Nietypowy charakter moich prac podkreśla delikatne zestawienie koloru, który kontrastuje w sposób subtelny, oddając wrażenie podobne do malarstwa akwarelowego. Komponuję obrazy odrealnione, wręcz na granicy abstrakcji. Ograniczyłam się do prostych kompozycji i niewielkiej ilości detali, które jedynie przywodzą na myśl elementy ze świata rzeczywistego… Sposób budowania przestrzeni, wrażenie głębi i pulsowania powietrza sprawiają, że mimo iż nieprzedstawiające, grafiki te zmuszają do pracy wyobraźnię. Oglądający dopowiadając sobie szczegóły sam interpretuje obrazy.
Zestaw małych form graficznych to prace wciągające swoją tajemnicą i pozwalające na ciągłe odkrywanie nowych wartości."
 
Małgorzata Matuszewska w 2008 roku otrzymała dyplom ukończenia ASP w Łodzi na wydziale tkaniny i ubioru w pracowni projektowania biżuterii prof. Andrzeja Szadkowskiego, w pracowni tkaniny eksperymentalnej prof. Lidii Choczaj oraz na Wydziale Grafiki i Malarstwa w pracowni Technik Metalowych prof. Krzysztofa Wawrzyniaka. Uczestniczka międzynarodowych plenerów i warsztatów malarskich oraz wikliniarskich. W grafice warsztatowej i ilustracji odnosi się do świata organicznego. Wykorzystując techniki rysunkowe, graficzne oraz sitodruk, interpretuje go w sposób indywidualny. Prace artystki znajdują się w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, w Muzeum w Krośnie oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Wybrane nagrody:
Grand Prix Ogólnopolskiej Sztuki Złotniczej: Chopin — Kształt Muzyki podczas Międzynarodowego Centrum Targowego Złoto, Srebro, Czas – Warszawa, I Nagroda w VI Konkursie na Małą Formę Graficzną – Lodź, Grand Prix 2013 Centralne Muzeum Włókiennictwa w Lodzi — 12 Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej, I Nagroda Fundacji Akapit 2014 Z Krosna do Krosna, Muzeum Rzemiosła w Krośnie.
Od 2002 roku związana ze środowiskiem artystycznym i wikliniarskim oraz uczestnik warsztatów i plenerów w Arboretum Bolestraszyce.
Od 2012 związana z Młodzieżowym Domem Kultury Wrocław - Krzyki, gdzie prowadzi zajęcia z Grafiki Warsztatowej oraz Druku Eksperymentalnego.