Spis treści

Już w najbliższą sobotę (16. września) rusza kolejny, szesnasty semestr warsztatów robotyki 2023/2024 w Obornickim Ośrodku Kultury.

Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci w wieku od 5-15 lat chcące rozpocząć pasjonującą przygodę z nowoczesnymi technologiami! 

Robotyka to zajęcia edukacyjne, na których uczestnicy konstruują prawdziwe, poruszające się roboty wykorzystując do tego specjalne zestawy klocków Lego Education WeDo (dzieci młodsze 5-8 lat) oraz Lego Spike i Mindstorms (dzieci starsze 9-13 lat). Przy okazji świetnej zabawy adepci robotyki uczą się programowania i analitycznego myślenia, co jest bezpośrednią zachętą do rozwijania zainteresowań w kierunku przedmiotów ścisłych.

Warsztaty odbywają się w soboty (16. i 23. września; 7. i 21. października; 4. i 25. listopada; 9. grudnia; 13. stycznia) na terenie OOK w różnych godzinach zależnie od grupy wiekowej i poziomu zaawansowania:

  • 9-10:30 WeDo Starter – zajęcia dedykowane dla najmłodszych uczestników w wieku 5-6 lat, wprowadzające ich w świat robotyki. Podczas warsztatów dzieci konstruują dostosowane do ich wieku, choć bardzo atrakcyjne modele robotów i mechanizmów, takie jak: turbina wiatrowa, muzykalna małpa, karuzela łańcuchowa, projekt własny samochodzik, czy gigant Guliwer. Ponadto uczą się czym jest programowanie, poznają podstawowe instrukcje sterowania robotami oraz uczą się tworzyć najprostsze programy w środowisku graficznym, dzięki którym roboty robią to co im nakażemy.
  • 10:45-12:15 WeDo Nature – to propozycja dla młodszych dzieci w wieku 7 lat, bardzo atrakcyjna ze względu na tematykę. Na kursie tym z klocków Lego WeDo 1.0 powstaną niebanalne konstrukcje mechanizmów natury – takie jak: inteligentny goryl, barwny motyl, koń w stajni, niebezpieczna muchołówka, przytulny żółw, projekt własny wieloryba, fruwająca ważka, czy krab olbrzymi. A do tego nauka programowania z wykorzystaniem wielu bloczków i czujników, pozwalając dzieciom na utrwalanie i rozwijanie umiejętności programistycznych.
  • 12:30-14:00 WeDo Explorer – warsztaty dla uczestników w wieku 8 lat, na bezprzewodowych zestawach edukacyjnych Lego WeDo 2.0 z tabletami. Na zajęciach dzieci odkrywają nie tylko tajniki robotyki, ale także ciekawostki o otaczającym ich świecie, matematyce i fizyce – budując elektryczną windę, przyjaciela delfina, projekt lokomotywy, narciarza biegowego, szalony autobus, czy bohaterów Star Wars. Na kursie uczyć się będziemy pisania i analizowania nieco bardziej złożonych programów, wykorzystując pętlę, pomiary sensorów i różne sposoby wywoływania instrukcji.
  • 14:15-15:45 Spike Intro – zajęcia dla nieco starszych dzieci w wieku 9 lat, na najnowszych zestawach edukacyjnych Lego Education Spike. Na warsztatach dzieci konstruują niezwykłe mechanizmy obrotowego satelity, kulkowego flippera, wyrzutni samolotów i budują modele turbo ślimaka, filmowego minionka czy własny projekt sejfu. Kurs Spike Intro jest jednocześnie wprowadzeniem do pisania bardziej zaawansowanych programów – gdyż wykorzystujemy na nim tekstowo-graficzny język programowania Scratch 2.0 opracowany przez MIT. Pozwala to na przeskok w nauce programowania na nowy poziom kompetencji w atmosferze twórczej zabawy.
  • 12:30-14:00 Power EV3 – kurs dedykowany dla uczestników w wieku 10 lat, gdzie pracować będziemy na najbardziej zaawansowanych klockach Lego Mindstorms EV 3.0. Są to zajęcia, na których dzieci poznawać i praktykować będą podstawy programowania w środowisku graficzno-tekstowym z wykorzystaniem instrukcji warunkowych oraz odkrywać prawa mechaniki, budując takie konstrukcje jak elektryczna gitara, niebezpieczne mikroby, maszyna samo-pisząca, wystrzałowa bazooka, projekt własny pojazdu wyścigowego, symulator mini-samolotu, a nawet roboty walczące.
  • 14:00-16:30 Engineering EV3 – to propozycja zajęć dla starszych dzieci w wieku 11-15 lat. Na kursie odkrywamy tajemnice techniki i wynalazków budując i programując skomplikowane urządzenia i roboty na najbardziej zaawansowanych zestawach Lego Mindstorms EV 3.0 Edu. Powstaną takie konstrukcje jak zegarowy mechanizm, wózek widłowy, zręczny manipulator, oceaniczna ryba, maszyna do ustawiania i przewracania kostek domino, żuraw wieżowy, projekt kroczącego owada i jeżdzącego snajpera, kubkowy sortownik klocków, dwufunkcyjny pionowzlot, czy robot humanoid balansujący na dwóch kołach. Dzieci testować będą działanie poszczególnych robotów, dokonywać samodzielnych modyfikacji konstrukcyjnych, a co najważniejsze pisać dość skomplikowane programy z wykorzystaniem wielu czujników, zagnieżdżaniem, czy zmiennymi decyzyjnymi.

 

W sprawie zapisów prosimy o kontakt mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefoniczny 602 544 602. Ilość wolnych miejsc ograniczona.

Już 16. września rusza kolejny, szesnasty semestr warsztatów robotyki 2023/2024 w Obornickim Ośrodku Kultury. Serdecznie zapraszamy uczestników z poprzedniego roku szkolnego, jak i nowe dzieci chcące rozpocząć pasjonującą przygodę z nowoczesnymi technologiami. To zajęcia edukacyjne, na których uczestnicy konstruują prawdziwe, poruszające się roboty wykorzystując do tego specjalne zestawy klocków Lego Education WeDo (dzieci młodsze 5-8 lat) oraz Lego Spike i Mindstorms (dzieci starsze 9-13 lat). Przy okazji świetnej zabawy adepci robotyki uczą się programowania i analitycznego myślenia, co jest bezpośrednią zachętą do rozwijania zainteresowań w kierunku przedmiotów ścisłych.

Warsztaty odbywają się w soboty (16. i 23. września; 7. i 21. października; 4. i 25. listopada; 9. grudnia; 13. stycznia) na terenie OOK w różnych godzinach zależnie od grupy wiekowej i poziomu zaawansowania:

9-10:30 WeDo Starter 
10:45-12:15 WeDo Nature
12.30 - 14:00 WeDo Explorer
12:30-14:00 Power EV3
14:15-15:45 Spike Intro
14:00-16:15 Engineering  EV3