
„Quo vadis” – powieść historyczna Henryka Sienkiewicza, która w latach 1895-1896 została opublikowana najpierw w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”, a następnie wydana w formie druku zwartego.
Premiera „Quo Vadis” odbyła się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.
Henryk Sienkiewicz (1846-1916), powieściopisarz i publicysta, otrzymał Nagrodę Nobla (1905) w dziedzinie literatury za całokształt twórczości i jest jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy.
„Narodowe czytanie” to akcja zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, mająca popularyzować fundamentalne dzieła literatury polskiej, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach.
Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 r. lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry, w 2014 roku – „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, a w ubiegłym – „Lalki” Bolesława Prusa.
W tym roku po raz pierwszy Polacy mogli sami dokonać wyboru, jakiej lekturze ma być poświęcone Narodowe Czytanie. “Chłopi” Władysława Reymonta, “Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej, “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, “Popioły” Stefana Żeromskiego oraz “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza – to pięć propozycji, z których mogliśmy wybrać dzieło do piątej edycji Narodowego Czytania.
Prezydent Andrzej Duda razem z Pierwsza Damą rozpoczną lekturę tegorocznego Narodowego Czytania 3 września.
Nasza biblioteka również włączy się do akcji! Czekamy na wcześniejsze zgłoszenia wszystkich chętnych, którzy chcieliby przeczytać fragment książki Henryka Sienkiewicza. Czytanie rozpoczynamy o godzinie 10.00.