Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 15 marca o godzinie 17.00. Tym razem porozmawiamy o kryminałach, których akcja toczy się we Wrocławiu.
Można by powiedzieć, że Wrocław kryminałem stoi – tutaj odbywają się Kryminalne Warsztaty Literackie oraz Międzynarodowy Festiwal Kryminału. Jednym z najbardziej znanych autorów powieści kryminalnych związanych z miastem jest Marek Krajewski, filolog klasyczny, specjalista w zakresie językoznawstwa łacińskiego, doktor nauk humanistycznych, były wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego, laureat Paszportu Polityki.
Głównym bohaterem powieści Krajewskiego jest Eberhardt Mock, postać fikcyjna, wrocławski policjant kryminalny, koneser dobrych trunków (które spożywa w wielkich ilościach), miłośnik dobrego jedzenia, chętnie korzystający z usług prostytutek. Występuje on w całym cyklu powieści kryminalnych: “Śmierć w Breslau”, “Koniec świata w Breslau”, “Widma w mieście Breslau”, “Festung Breslau”, “Dżuma w Breslau”, “Głowa Minotaura” oraz “Rzekach Hadesu”.
Książki Krajewskiego niewątpliwie będą nadawały ton dyskusji i wiodły prym wśród wybranych lektur. Wrocław jest jednak miastem z niesamowitą atmosferą, dlatego wielu autorów kryminałów chętnie osadza w nim akcję swoich powieści, choć nie tylko…
Budząca spore kontrowersje historia z dreszczykiem została przedstawiona w powieści „Amok”. Jej autor opisał zbrodnię podobną do tej, za którą został skazany w 2007 roku. Sprawa Krystiana Bali, bo o nim mowa, interesowała media na całym świecie. Pisarz dostał wyrok 25 lat pozbawienia wolności, a jego historia prawdopodobnie trafi na ekrany.
Wszystkich zainteresowanych tematem zapraszamy na następne spotkanie DKK!