Tematem naszego kwietniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w obornickiej bibliotece był „Etos rycerski w literaturze”.

Geneza stanu rycerskiego sięga czasów wczesnośredniowiecznych wojów, którzy walczyli w drużynach ówczesnych książąt. Etos pierwszych rycerzy hołdował takim wartościom jak: siła fizyczna, duma oraz odwaga. Jednak z czasem zaczął ewoluować w kierunku wartości wyższych na co wpływ miały dwa czynniki: Kościół i literatura rycerska. Były to cnoty stojące w opozycji do siedmiu grzechów głównych czyli: wierność, pobożność, męstwo, roztropność, dworność, hojność i honor. Za wzór tych wartości uznawany jest Zawisza Czarny jako postać autentyczna, natomiast z bohaterów literackich to np. Zbyszko z Bogdańca, Jurand ze Spychowa, Michał Wołodyjowski, Jan Skrzetuski czy rycerze Okrągłego Stołu króla Artura.

Powyższy temat przybliżył nam nasz kolega, który jest pasjonatem historii, wojskowości i rycerstwa. Bierze on udział w rekonstrukcjach różnych bitew, m. in. tej pod Grunwaldem, o których opowiadał ciekawe historie i pokazywał liczne zdjęcia.

„Bądź gotów” – takim rycerskim zawołaniem żegnamy się do następnego razu.

(tekst MW, fot. B. Rosiak)