18 września, po wakacyjnej przerwie, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Kolejny sezon rozpoczęliśmy dyskusją o dwudziestoleciu międzywojennym. Pamiętać należy, że nowe państwo było zlepkiem trzech zaborów o różnym stopniu  rozwoju technologiczno-cywilizacyjnego, prawodawstwie czy poziomie edukacyjnym. Mimo tych problemów oraz panującego kryzysu ekonomicznego okres ten był bardzo barwnym czasem w naszej  historii.

Uczestnicy spotkania przede wszystkim skupili się na „codzienności” – ówczesnym życiu kulturalnym, religijnym oraz politycznym, głównie w aspekcie prywatnym niemalże domowym. Nie obyło się bez porównań z czasami obecnymi, niestety, na korzyść przeszłości. Przedstawiciele tamtej epoki mimo często „hulaszczego” trybu życia, przekraczania norm (wg dzisiejszych standardów), okazywali się lepszymi patriotami niż my obecnie. Dyskusja była bardzo ożywiona i pewnie nie wyczerpała tematu, a towarzyszyły nam fascynujące książki Sławomira Kopera oraz liczne pozycje biograficzne dostępne w bibliotece czy w naszych prywatnych zasobach. Jedna z klubowiczek zaprezentowała kompletny rocznik 1938 wydań tygodnika „Na szerokim świecie” z roku 1938,  przechowywany z wielką pieczołowitością w jej rodzinie.

Nasze spotkanie odbyło się w piwnicach biblioteki, w scenerii wystawy „Dwudziestolatka do rzeczy” – przedmiotów pochodzących z dwudziestolecia międzywojennego a udostępnionych przez mieszkańców Obornik Śląskich. Prezentacja okazała się dodatkowym bodźcem w trakcie trwania dyskusji. Poszczególne eksponaty tylko pobudzały naszą wyobraźnię. Wzbudzały niekłamany zachwyt nad pięknem i kunsztem zaprezentowanych przedmiotów użytkowych. Wystawę można oglądać do 12 października.

Polecane lektury:

Katarzyna Droga, „Kobieta, którą pokochał marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej

Sławomir Koper, „Wpływowe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej

Sławomir Koper, „Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej

Magdalena Samozwaniec, „Maria i Magdalena

Wieczory Dyskusyjnego Klubu Książki odbywają się raz w miesiącu. Zapraszamy wszystkich chętnych na październikowe spotkanie (wtorek, 16.10.2018) z twórczością Olgi Tokarczuk.

(AK)