Blisko pięćdziesiąt osób uczestniczyło w piątek (11 stycznia) w wernisażu wystawy z okazji setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918–1919: Wczoraj Wielkopolanie – dzisiaj oborniczanie. Ekspozycja poświęcona jest powstańcom, których potomkowie osiedli w Obornikach Śląskich.
Jak podkreśliła, witając gości, dyrektor Obornickiego Ośrodka Kultury Halina Muszak, inspiratorką przedsięwzięcia jest Agnieszka Zakęś, przewodnicząca Rady Miejskiej, która wyjaśniła: – Z tego, że wywodzimy się z Wielkopolski, choć niektórzy nazywają nas pyrami, powinniśmy być dumni. O własnej rodzinie i o tym co zrobili nasi przodkowie dla Ojczyzny, trzeba pamiętać – powiedziała Agnieszka Zakęś – wnuczka powstańca Jakuba Płaczka, wyrażając nadzieję, iż jest to początek ekspozycji i zgłoszą się inne osoby przechowujące pamiątki dotyczące powstańców, ale też – szerzej – Pionierów Obornik Śl.
Współotwierając wystawę burmistrz Arkadiusz Poprawa – którego rodzina także pochodzi z Wielkopolski i który jest również wnukiem powstańca Marcina Poprawy – poparł inicjatywę pielęgnującą pamięć o jedynym zwycięskim polskim powstaniu, o którym dotychczas w mediach mówiło się niewiele.
Głównymi twórcami wydarzenia są dzieci i wnuki powstańców: Ewa Bogner, Danuta Królikowska-Krzysztofiak, Andrzej Rękosiewicz, Lutosława Urbańska-Bednarek i Agnieszka Zakęś, którzy „otworzyli swoje serca i zasoby pamiątek” i razem z kierownikiem Agnieszką Buryło oraz pracownikami biblioteki skomponowali wystawę.
W galerii w podziemiach biblioteki znalazły się przede wszystkim kopie zdjęć i dokumentów związanych z powstańczą i późniejszą wojskową przeszłością przodków dzisiejszych oborniczan. Można jednak dzięki nim prześledzić także dalsze losy bohaterów: ich życie rodzinne, zawodowe, towarzyskie; problemy związane z wojenną tułaczką i osiedlaniem się na ziemi obornickiej. Jest też oryginalny mundur powstańczy (uszyty z okazji jednej z kolejnych rocznic) Mariana Rękosiewicza. Osobną część wystawy stanowią opracowania: kalendarium powstańcze, cytaty prasowe z tego okresu, mapy itp.
Wystawę powinni obejrzeć nie tylko zainteresowani. Na pewno pomoże pokoleniu dziś wchodzącemu w życie w poznaniu lokalnej historii.
W imieniu Rady Powiatu i starosty Małgorzaty Matusiak gratulacje pomysłodawczyni i organizatorom złożyła radna Jadwiga Głodowska.
Wystawę można oglądać do końca kwietnia w godzinach pracy biblioteki. Dodajmy, że większość eksponowanych dokumentów została przekazana do digitalizacji w naszym Cyfrowym Archiwum Tradycji Lokalnej i można je znaleźć na portalu Cyfrowy Dolny Śląsk w zakładce Obornickiej Biblioteki Cyfrowej.
ANB
Fot. A. Buryło