W środę 26 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, tym razem poświęcone Syberii. Rozpoczęłyśmy dość niekonwencjonalnie, bo w mediatece – GoogleEarth zabrał nas w wirtualną podróż po najpiękniejszych zakątkach tej rozległej krainy.
Program umożliwia wyświetlanie na trójwymiarowym modelu kuli ziemskiej zdjęć satelitarnych, lotniczych, panoram zrobionych z poziomu ulicy, oraz różnego rodzaju informacji geograficznych i turystycznych. Dzięki temu Syberia nabrała realnych kształtów, stała się bliższa, jakby bardziej namacalna. Potem klubowiczki przeniosły się do mediateki i – jak zwykle przy kawie i łakociach – rozmawialiśmy o fascynujących książkach Koperskiego, o syberyjskich wojażach Hugo-Baadera oraz księdza Sowy. Żałujcie, że nie było Was z nami!
Syberia (ros. Сибирь, Sibir’) – kraina geograficzna w północnej Azji, wchodząca w skład Rosji, położona między Uralem na zachodzie, Oceanem Arktycznym na północy, działem wód zlewisk Oceanu Arktycznego i Spokojnego na wschodzie, oraz stepami Kazachstanu i Mongolii na południu. W ujęciu historycznym (oraz potocznym w Rosji) do Syberii należy również rosyjski Daleki Wschód. (Wikipedia)
Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki będzie poświęcone właśnie tym terenom. W towarzystwie autorów wybranych książek odwiedzimy najciekawsze miejsca, poznamy zwyczaje i życie żyjących tam ludzi. (MJD)
Polecane lektury:
Romuald Koperski, „Pojedynek z Syberią”
Romuald Koperski, „Przez Syberię na gapę”
Colin Thubron, „Po Syberii”
Jacek Hugo-Bader, „Biała gorączka”