Obornicki Dyskusyjny Klub Książki 11•12•13 rozpoczął nowy rok spotkaniem pod hasłem „Z Cejrowskim przez świat”. Mogliśmy kolejny raz przy ciastkach, kawie oraz yerba mate (zamiast tradycyjnej herbaty) porozmawiać o książkach, życiu, podróżach nietuzinkowego autora – badacza, dziennikarza, satyryka, fotografa i podróżnika jakim jest Wojciech Cejrowski. Znany czytelnikom i telewidzom z programów telewizyjnych („WC kwadrans”, „Z kamerą wśród ludzi”) oraz radiowych: jedynki i trójki, gdzie interesująco opowiadał o swoich eskapadach do wielu krajów oraz rejonów, do których przeciętny podróżujący nie ma możliwości dotrzeć (plemiona pogranicza – Tarahumara, Raramuri, ostatni Indianie Wai Wai, Indianie Miskito i inne).

Cejrowski to nie tylko podróżnik, pisarz, ale również świetny organizator wypraw do ukochanej Amazonii. Przytaczając fragmenty jego podróżniczych książek („Gringo wśród dzikich plemion”, „Rio Anakonda”, „Piechotą do źródeł Orinoko”, „Cejrowski – biografia”) zgodziliśmy się, że jego powieści okraszone dowcipem, przetykane ciekawymi fotografiami wzbudzają wielkie zainteresowanie i niejednokrotnie przywołują uśmiech.

Czasem drażni nas jego hardość dziennikarza, bezczelność w zachowaniu, krytyczny ton, ale nie można pozostać wobec niego obojętnym. Jego zamiłowanie do „dziczy” , wielka miłość do Amazonii, żyłka odkrywcy nowych kultur i plemion, telewizyjny image bosonogiego opowiadacza w kwiecistej koszuli, wszystko to sprawia, że patrzymy na niego z zaciekawieniem, może nawet rozbawieniem czy lekkim dystansem. Jego osobowość jest na tyle kolorowa, że z czystej ciekawości sięgamy po jego książki, a może kogoś z nas zainspirują do szalonych podróży na koniec świata?

(B.R.)

Fot. Małgorzata Wietecha