Tworzone wspólnie z mieszkańcami gminy  w obornickiej Bibliotece im. J. Iwaszkiewicza Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej  promowaliśmy wśród animatorów samorządu wiejskiego .

Wczoraj (18 kwietnia) podczas okresowego spotkania burmistrza  Arkadiusza Poprawy z sołtysami obornickich wsi w sali konferencyjno-okolicznościowej Urzędu Stanu Cywilnego mieliśmy okazję zaprezentować nowy projekt realizowany w bibliotece od końca ubiegłego roku. Mimo że zebranie – robocze –  było poświęcone przede wszystkim rozwiązywaniu problemów sołectw (dodajmy, że sołtysi pracują społecznie), włodarze wsi z zainteresowaniem wysłuchali informacji o nowej inicjatywie.

Na spotkaniu, dyrektor Obornickiego Ośrodka Kultury Halina Muszak oraz instruktor obornickiej  biblioteki starszy kustosz Agnieszka Buryło opowiedziały, co to jest cyfrowe archiwum tradycji lokalnej, dlaczego powstaje w naszej gminie i jak przyłączyć się do jego tworzenia. Prosiły sołtysów – którzy najlepiej znają mieszkańców wsi  – o wsparcie i rozpropagowanie idei.

Propozycja wywołała zainteresowanie zebranych; zadawali wiele pytań A. Buryło. W odpowiedzi usłyszeli  m.in., że do archiwum nie trzeba oddawać dokumentów, można je tylko wypożyczyć do zeskanowania. Ważne jednak, żeby były to oryginały (zdigitalizowane materiały muszą zachować odpowiednie parametry, gdyż ich kopie wzorcowe  są przechowywane m.in w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej i Bibliotece Narodowej), a nie np. skany przesłane pocztą internetową. Dokumenty niekoniecznie muszą dotyczyć gminy Oborniki Śląskie i jej mieszkańców – nasi przodkowie przybyli tu z różnych stron świata i w tych, nieraz odległych, miejscach powstawała historia rodzin, które dziś tworzą tradycję różnych miejscowości naszej gminy.

Czekamy na wszelkie dokumenty, szczególnie na te najbardziej pieczołowicie przechowywane i przekazywane kolejnym pokoleniom: fotografie, pamiętniki,wspomnienia,  dyplomy, legitymacje, także kroniki, wycinki z gazet,  informatory, mapy, ale też filmy i nagrania dźwiękowe…

Sołtysi otrzymali materiały promocyjne: plakaty i ulotki informujące dokładnie o archiwum i możliwościach kontaktu. Obiecali rozpropagować projekt w swoich sołectwach.

Przypominamy, że kontaktować  z nami można się osobiście w bibliotece (budynek  dworca kolejowego, ul. Dworcowa 4), telefonicznie pod nr. 717 172 237 wewn. 36 lub e-mailowo: 16archiwum.cyfrowe@gmail.com.

Fot. A. Buryło