Wygodne niewielkie urządzenie do czytania czarno-białych elektronicznych wydań gazet i książek można wypożyczyć w naszej bibliotece! Ekran Amazon Kindle Paperwhite jest przyjazny dla oczu użytkowników, nie świeci, jest matowy, a swoją strukturą przypomina papier – stąd jego nazwa: papier elektroniczny. E-papier powstał w innej technologii niż np. smartfony czy tablety albo monitor komputera, które świecą same (ledy i plazmy) lub są specjalnie podświetlane (ciekłe kryształy LCD). Jest zbudowany z milionów bardzo malutkich kuleczek – mikrokapsułek z białym i czarnym atramentem – zawieszonych w gęstej cieczy. Mikrokapsułki są naładowane elektrycznie: białe – dodatnio, czarne – ujemnie. Przyłożenie napięcia powoduje, że kierują się w stronę odpowiednich biegunów. Resztę załatwia mikroprocesor i odpowiedni program.
Ekran Kindle jest – podobnie jak tradycyjna książka – praktycznie niewrażliwy na refleksy świetlne i odbicia. Można więc czytać nawet w ostrym słońcu, czego na tablecie zrobić się nie da! Jednak w przeciwieństwie do swojej papierowej konkurentki można go używać w słabym oświetleniu, a nawet w całkowitych ciemnościach, bo został wyposażony w specjalne doświetlenie regulowane w 24-stopniowej skali. Nasze czytniki należą do najnowszej generacji Kindle o wysokiej rozdzielczości ekranu. To dobra alternatywa dla osób gorzej widzących, ponieważ także wielkość czcionki można regulować.
Ponadto Kindle ułatwia pracę z czytanym tekstem: można, podobnie jak w komputerze, wyszukiwać poszczególne słowa czy zaznaczać wybrane fragmenty, czego w książce, zwłaszcza wypożyczonej, robić nie należy .
Urządzenie tanie nie jest, więc przed zakupieniem dla siebie, lepiej je nieodpłatnie przetestować, wypożyczając z biblioteki. Kto i na jakich zasadach może korzystać z e-czytników określa szczegółowo regulamin biblioteki, dostępny w zakładce BIBLIOTEKA oraz bezpośrednio w bibliotece.
Czytniki łączą się z internetem, więc wybrane teksty można wgrać nie tylko z komputera, ale także bezpośrednio z sieci. Są portale – jak np. Polona Biblioteki Narodowej – które bezpłatnie udostępniają zdigitalizowane książki i czasopisma, jednak żeby korzystać z nowości wydawniczych trzeba wykupić licencję na e-book lub e-gazetę.
(AB) Fot. A. Buryło
- W pełnym oświetleniu tekst na ekranie Kindle jest tak samo czytelny, jak na papierowej stronie książki…
- … ale gdy jest ciemno, czytnik jest lepszy.
- Zbyt mały tekst można powiększyć.