W sobotę (5 października), tuż przed g. 16 do biblioteki licznie zmierzali miłośnicy kina. W oczekiwaniu na seans buszowali między regałami w poszukiwaniu ciekawej lektury bądź raczyli się słodkościami. Okazało się iż przygody pary „rudzielców” chłopca – Ptysia i psa – Billa zaciekawiły nie tylko licznie przybyłe dzieci, ale również ich rodziców. Bo przyjaźń tej pary to wiele zabawnych przygód, które nieraz wpędziły bohaterów w tarapaty. Film to również historia relacji między członkami rodziny – wzajemnej odpowiedzialności za innych – na którą składają się nie tylko mama, tata i dziecko, lecz również różne udomowione zwierzęta.

Po seansie dzieciaki chętnie dzieliły się wrażeniami. Opowiadały o bohaterach filmu i o własnych domowych pupilach. W zależności od wieku i umiejętności z ochotą rysowały postaci filmowych bohaterów, te starsze zamieniły się w ilustratorów komiksu. Żadne z nich nie zetknęło się dotąd z literacką wersją filmu. A film „Ptyś i Bill” powstał na podstawie komiksu. Pomysłodawcą serii był legendarny belgijski autor Jean Roba, który tworzył ją w latach 1959–2001. Od 2003 roku cykl przejął francuski rysownik Laurent Verron, który we współpracy z różnymi scenarzystami zrealizował osiem albumów z Billem i jego czworonożnym przyjacielem. Nasza biblioteka wzbogaciła się o kilka komiksowych egzemplarzy. 

Ciemności panujące za oknem sprzyjały snuciu różnych historii na temat życia nocnego. W kręgu zainteresowań były zwierzęta. I tak techniką zdrapywanek powstało nocne zoo uzupełnione  przez  bibliotekarkę licznymi opowieściami i wierszami znalezionymi w książkach, m.in. w książeczce  „Dzień i noc” Emily Bone.

Podczas seansu, jak i przez całą noc, można był zwiedzać różne części biblioteki, można też było zagrać w karty: „Flirt literacki z Hłaską”. W grę bardzo chętnie włączyły się przybyłe osoby. Było dużo śmiechu, dygresji i licznych skojarzeń z własnego życia.

Przez cały czas w piwnicach biblioteki chętni zwiedzali razem z przewodnikiem wystawę „Olga Tokarczuk na świecie”. Wystawę użyczyła nam Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego. Ekspozycja ma charakter wyjątkowy, bo przedstawia materiały z prywatnego archiwum pisarki – głównie książki, recenzje, fotografie. Zostały na niej zaprezentowane wszystkie obcojęzyczne wydania książek tej pisarki  (ponad 100), mało znane zdjęcia wykonane w różnych okolicznościach: podczas spotkań autorskich, targów książek i konferencji, ale także w sytuacjach mniej oficjalnych. Z możliwości obejrzenia wystawy najbardziej ucieszyły się  osoby, które na co dzień nie mają czasu zajrzeć do biblioteki, tym bardziej iż ekspozycja będzie dostępna tylko przez najbliższych kilka dni – do 18 października!

Niespodzianką dla osób przebywających w bibliotece ok. g. 19  była (o czym wcześniej nie informowaliśmy) transmisja inauguracji ogólnopolskiej Nocy Bibliotek z  XXXI Multimedialnej Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży w Warszawie, którą poprowadzili Joanna Kołaczkowska i Dariusz Kamys z Kabaretu Hrabi, a którym towarzyszył Jarosław Boberek. Para prowadzących nie zawiodła, tocząc bardzo zabawne potyczki słowne. W ich „czytelniczo-bibliotecznym programie” nie zabrakło cytatów  z  „Flirtu z Hłaską” czy przeróżnych zabawnych opisów zachowań  biblioteczno-szkolnych. Hitem wieczoru był skecz o gilotynie – urządzeniu wykorzystywanym w niejednej bibliotece.

AK

Zdjęcia: A. Buryło