Pierwsza kartka świąteczna została zaprojektowana w 1843 roku przez Johna Callcotta Horsleya. Otóż sir Henry Cole (1808-1882), dyrektor Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, chcąc zaoszczędzić czas, który przeznaczał na wypisywanie życzeń do licznych znajomych, zamówił u malarza kartkę, powielił ją wielokrotnie i wysłał do przyjaciół.
Trudno natomiast ustalić autora pierwszej typowej kartki pocztowej. Przykładowo 1 października 1869 roku ukazała się pierwsza odkryta “karta korespondencyjna” Monarchii Austro-Węgierskiej, a w lipcu 1870 roku niemiecki księgarz August Schwartz razem z Heinrichem von Stephanem wydrukował serię 25 pocztówek, dając początek przemysłowi kart widokowych
Kartki zdobywały popularność dość powoli. Wiele osób oburzał jawny charakter przekazywanych informacji, ale już w 1879 roku – jak donosił ówczesny “Kurier Warszawski” – rozesłano w Europie 350 milionów kart pocztowych.
W Polsce nazywano je kartami korespondencyjnymi albo z języka rosyjskiego „odkrytkami”. W 1900 roku w Warszawie rozpisano konkurs na jednowyrazową nazwę karty pocztowej w języku polskim. Nazwa miała zastąpić używaną dotychczas kartę korespondencyjną oraz zaczerpniętą z języka rosyjskiego „odkrytkę”. Spośród nadesłanych propozycji jury zakwalifikowało do finału słowa: liścik, listówka, otwartka, odsłonka, pisanka oraz pocztówka. Ostatecznie największą liczbę głosów uzyskała ta ostatnia, zgłoszona… przez Henryka Sienkiewicza.
CIEKAWOSTKI:
- kartki pocztowe są przedmiotem pożądania wielu kolekcjonerów, tzw. deltiologów
- największą kolekcję pocztówek posiada Mario Morby z Wielkiej Brytanii i zawiera ona 1000 265 sztuk – jest to oficjalny rekord zatwierdzony przez Księgę Rekordów Guinessa
- największą pocztówkę o wymiarach 14,3×8,76 m. wykonali studenci Drake University w Des Moines, USA
- najwyższa cena, jaką zapłacono za pocztówkę, wynosiła 710 000 dolarów.
Na naszej wystawie “Życzenia z przeszłości” zostaną zaprezentowane przepiękne pocztówki z początku XX wieku, należące do prywatnych zbiorów rodziny Buryło. Zapraszamy wszystkich w nostalgiczną, romantyczną podróż w czasie… (MJD)