Zapraszamy Państwa do uczestnictwa w Narodowym Czytaniu, które rozpocznie się 8 września o 10:30 w parku przy Bibliotece im. J. Iwaszkiewicza w Obornikach  Śląskich.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas kolejnych edycji przeczytano: Trylogię Henryka Sienkiewicza (2014), Lalkę Bolesława Prusa (2015) i Quo vadis Henryka Sienkiewicza (2016). W zeszłym roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

W tegorocznej edycji — 8 września — czytane będzie Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Jest to ostatnia powieść pisarza opublikowana w 1924 roku. Żeromski próbował ukazać w niej obraz sytuacji kraju, przedstawić siły polityczne i wizerunek warstw społecznych Polski. Opisał także zagrożenia i niebezpieczeństwa, przed którymi stoi młode państwo polskie. Powieść świetnie wpisuje się w tegoroczne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.

Wszystkich, którzy chcieliby przeczytać fragment książki prosimy wcześniej o kontakt z pracownikami biblioteki (nr. tel. 71 71 72 237 lub osobiście).

(AK)