Korzystając z zaproszenia dwie osoby z naszej biblioteki miały możliwość uczestnictwa w spotkaniu Dolnośląskich Dyskusyjnych Klubów Książki pod hasłem „Spotkanie z literaturą i sztuką”. W licznym gronie klubowiczów i moderatorów, nawet z odległych zakątków województwa, zanurzyłyśmy się w świat literatury i sztuki.
Dzień rozpoczęłyśmy odwiedzinami we wrocławskich muzeach. Zdecydowałyśmy się na Muzeum Pana Tadeusza, które jest najnowszą i najnowocześniejszą częścią Ossolineum. Prezentowane są zbiory Zakładu z naciskiem na historyczny aspekt w literaturze. Podążając śladami rękopisu „Pana Tadeusza” zanurzyłyśmy się w świat malowniczych dworków, eleganckich strojów oraz bogatej obrzędowości. Z żalem opuszczałyśmy gościnne progi kamienicy Pod Złotym Słońcem, jednej z piękniejszych we  Wrocławiu. Jednak czas naglił, a na nas czekały liczne atrakcje w Urzędzie Marszałkowskim, gdzie po wzmocnieniu się gorącą kawą i słodkościami przywitał nas  dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej Andrzej Tyws, koordynator DKK na Dolnym Śląsku Wioleta Solnica oraz prelegent reprezentujący Instytut Książki. Miałyśmy okazję zapoznać się z informacjami odnośnie działalności klubów DKK w naszym województwie oraz obejrzeć kilka interesujących i zabawnych filmów przesłanych przez moderatorów. Ciekawym wykładem – kierowanym przede wszystkim do kobiet – była prelekcja Marii Tyws: „Leonardo była kobietą, czyli kobieta w sztuce to nie tylko modelka”. Prelegentka, uzupełniając wystąpienie pokazem slajdów, w bardzo żywiołowy sposób opowiadała o trudnych losach kobiet-artystek w zdominowanym przez mężczyzn świecie. Przywołała takie postaci jak: Olga Boznańska, Frida Kahlo, Zofia Stryjeńska, Katarzyna Kobro czy Magdalena Abakanowicz. Nie da się ukryć, że erudycja, wdzięk, humor i dowcip sprawiły, że uczestniczki zasłuchane reagowały śmiechem, a wrażenia pozostaną na długo. Miłym akcentem był występ jazzowego zespołu CSW Trio w „smaczny” sposób wyśpiewujący i grający standardy, m.in. Franka Sinatry czy Chrisa Issaka.
Na zakończenie spotkania czekała nas uczta literacka: spotkanie z Magdą Grzebałkowską – reportażystką, absolwentką studiów historycznych na Uniwersytecie Gdańskim, autorką m.in biografii ks. Twardowskiego czy Tomasza i Zdzisława Beksińskich. Rozmowa prowadzona przez moderatorkę oscylowała wokół twórczości Grzebałkowskiej, jej warsztatu pracy, wpływu wydawnictwa na wybór bohaterów, dylematów pisarki podczas konfrontacji z trudnymi tematami. Grzebałkowska przyznała, że trudno być adwokatem swoich bohaterów, jak również prawie niemożliwe jest napisać o nich wszystko nie pozbawiając ich godności. Zresztą zawsze powtarza, by napisać reportaż, trzeba zbudować w sobie systemy odpornościowe na strach. W końcu biografia to nie jest jedyna prawda o danym bohaterze, każdy człowiek, ten najzwyczajniejszy może być „tematem”. Nam pozostaje podziękować za wspaniałe słowa, wywiad, ale tak naprawdę organizatorom za wspaniały dzień, który przyniósł wiele emocji i refleksji. Dziękujemy za wspaniale spędzony czas!


(AK, BR)