W drugiej połowie września rozpoczynamy akcję skierowaną do najmłodszych czytelników (w wieku 3 – 6 lat) „Z książką na start”.

Już za kilkanaście dni zapraszamy rodziców (lub opiekunów – np. z przedszkola) z dziećmi do biblioteki na dworcu. Na maluchy będzie czekać – a właściwie już czeka, bo właśnie nadeszły paczki – wyprawka na dobry czytelniczy start: książka „Pierwsze czytanki dla…” – zbiór wierszy i opowiadań współczesnych autorów dziecięcych, pamiątkowy znaczek oraz specjalna Karta Małego Czytelnika. Na tę kartę mały bibliofil będzie naklejał kupon, który otrzyma za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego. Po zebraniu dziesięciu naklejek zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

Ważne jest, że do akcji może przystąpić dziecko w wieku do 6 lat zarówno to, które rozpoczyna swoją przygodę z biblioteką, jak i to, które jest już czytelnikiem i ma kartę biblioteczną.

Akcja prowadzona jest w ramach ogólnopolskiego projektu „Mała książka – wielki człowiek”, realizowanego po raz drugi przez Instytut Książki.

 

Celem projektu jest nie tylko wzrost czytelnictwa, ważne jest aby rodzice spędzali czas z dziećmi: poza domem w drodze do biblioteki, w bibliotece wspólnie wybierając książki, a w domu przy wspólnym czytaniu. Aby rozmawiali o przeczytanych książkach. Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię.

Na zdjęciach w galerii: Odbiór i sprawdzanie przesyłki.

AnB

Zdjęcia: A. Buryło