22 października gościliśmy w naszych bibliotecznych progach Bogumiłę Konstancję Załęską – adwokatkę, geodetkę, nauczycielkę akademicką i poetkę w jednej osobie. Autorkę i przybyłych gości serdecznie przywitała dyrektor Obornickiego Ośrodka Kultury Halina Muszak.

„Świat wciąż się kręci
W karuzeli niepamięci
I ludzie do tego dopuszczają,
Że zgubne ideologie stale powracają…”

(Bogumiła Konstancja Załęska)


Sylwetkę poetki przybliżyła prowadząca spotkanie Beata Rosiak.Artystka od młodych lat związana jest z Wrocławiem, obecnie mieszka w Obornikach Śląskich. Pani Bogumiła, a dla przyjaciół – także tych nowych, ze spotkania – Miłka zdradziła nam sposób na efektywne pisanie wierszy (a ma ich niemało, bo powyżej 300 tomików) – mały notesik w torebce w którym zapisuje „na gorąco” wydarzenia z życia, refleksje, ulotne wrażenia, by w wolnej chwili do nich wrócić i zamknąć w strofy.
Wielką przyjemnością było widzieć na wieczorku poetyckim dyrektor Halinę Muszak, naszych czytelników, członków obornickiego DKK, przyjaciół i bliskich artystki. Jesienne kolorowe liście na stolikach, płonące świece, gorąca kawa, herbata i słodkie ciasteczka oraz delikatna muzyka w tle – wszystko to sprawiło, że spotkanie miało „klimat”, a czytane wiersze swobodnie unosiły się w powietrzu i trudno było powiedzieć sobie „dobranoc”. Wszyscy zgodnie przyznali, że było refleksyjnie, klimatycznie, momentami wesoło i ironicznie, bo takie są wiersze Bogumiły Konstancji Załęskiej.

(BR.)
Zdjęcia: A. Buryło