Już za dwa tygodnie, w sobotę 7 września, w całym kraju odbędzie się Narodowe Czytanie – akcja organizowana przez Prezydenta RP. W przedsięwzięciu od początku uczestniczą mieszkańcy naszej gminy.
W tym roku Para Prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda wybrała osiem nowel z ponad 100 propozycji: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”) Brunona Schulza, „Orka” Władysława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawa” (z cyklu: „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego. – To klasyka polskiej noweli i taki właśnie tytuł będzie miała tegoroczna edycja Narodowego Czytania – wyjaśnia Kancelaria Prezydenta.
Nad obornicką imprezą patronat objął także Burmistrz Obornik Śl. W sobotę spotykamy się już tradycyjnie w parku przy Bibliotece im. J. Iwaszkiewicza na dworcu PKP (a jeśli zawiedzie pogoda – w budynku) o godz. 10.30. Chętni proszeni są o wcześniejsze zgłoszenie się najlepiej osobiste (lub telefoniczne pod nr. tel. 71 71 72 237) po fragment noweli, choć, oczywiście, będzie można także decyzję podjąć tuż przed imprezą i do czytania przystąpić a vista.
Serdecznie zapraszamy czytających i słuchaczy. W ubiegłym roku fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego czytało blisko czterdziestu oborniczan!
AnB

Na zdjęciu: Podczas czytania „Przedwiośnia” we wrześniu 2018 r.

Fot. A. Buryło