W poniedziałek 14 listopada 2022 r. w sali wystawowej naszej biblioteki otwarta została wystawa pt. „Ocalić od zapomnienia”. Na wernisażu nie zabrakło oczywiście osób, dzięki którym ekspozycja powstała: które udostępniły przedmioty niegdyś codziennego użytku, dziś cenne rodzinne pamiątki, lub rzeczy pochowane na strychach i w piwnicach, bo „może się jeszcze przydadzą, więc szkoda je wyrzucać”. Serdecznie im za to dziękujemy. To właśnie przez ich sentyment do dawnych przedmiotów i chęć pokazania swoich „skarbów” możemy powrócić wspomnieniami do minionych lat.

U starszych eksponaty wzbudzają sentyment i wspomnienia: „pamiętam, w domu mieliśmy podobną tarę do prania, lampę naftową czy młynek do kawy. A u młodszych – ciekawość i zainteresowanie przedmiotami, które widzą nieraz pierwszy raz w życiu. Nie zdziwił nas okrzyk ucznia ze szkoły podstawowej na widok maszyny do pisania: Ale śmieszna klawiatura…!

Na wystawie znalazł się min. sprzęt AGD i RTV, ręcznie dziergane obrusy i makaty, dawne obrazy oraz wiele innych ciekawych przedmiotów, nieraz pięknie zdobionych. Rzeczy te kiedyś ułatwiały, usprawniały i uprzyjemniały codzienne życie, a później musiały ustąpić miejsca sprzętom nowoczesnym i bardziej funkcjonalnym, które – jak pokazuje wystawa – kiedyś także trafią do lamusa.

Gości – wśród których nie zabrakło przedstawicieli samorządu z przewodniczą Rady Miejskiej Agnieszką Zakęś – przywitały i wprowadziły w nastrój „tamtych lat” dyrektor Obornickiego Ośrodka Kultury Halina Muszak i kierownik biblioteki Małgorzata Biernacka-Dahmani.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do od poniedziałku do soboty w godzinach otwarcia bibliotek. Wystawa będzie czynna do 31 marca przyszłego roku.

( Tekst MW )

zdjęcia Beata Rosiak