3 czerwca 2017 r. była Noc Bibliotek. Wielkie święto promujące czytelnictwo i biblioteki odbyło się w ramach ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Czytanie porusza”.

Spotkanie rozpoczęliśmy o godz. 18 „Flirtem z twórczością Bolesława Leśmiana”. Przy pięknej pogodzie przed budynkiem ustawiony był stolik z kartami. W grze wykorzystano fragmenty utworów poetyckich pisarza (zarówno tych rozproszonych, jak i zebranych w najbardziej znanych zbiorach, np. „Sad rozstajny” czy „Łąka”) oraz cytaty z „Klechd sezamowych” i „Przygód Sindbada Żeglarza”. 

Później impreza przeniosła się do wnętrz instytucji. I tak w dziale dla dzieci i młodzieży można było zagrać w planszówkę: Na szlaku XIX- i XX-wiecznych budowli Obornik Śląskich, zmierzyć się z puzzlami przedstawiającymi najbardziej znane obiekty gminy Oborniki Śląskie. Na maluchów czekała bajka-legenda pt.: „O dzielnym rodzie Schaubertów” z kolorowankami.

W czytelni o g. 19 rozpoczęła się projekcja filmu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai: Stella Nostra”. Film jest najnowszą ekranizacją jednego z tomów znanej serii książek dla dzieci, zdobywcą nagrody publiczności na festiwalu Kino DzieciTakże wśród naszych młodszych czytelników – i nie tylko – film cieszył się dużym zainteresowaniem. Na wypożyczenie książki z serii Lassego i Mai w bibliotece nierzadko trzeba czekać w kolejce.

Na tę jedyną w roku noc swoją prezentację przygotowało Archiwum Cyfrowe. Uczestnicy mogli odbyć wędrówkę „Po śladach przeszłości”. W piwnicach prezentowane były kopie dokumentów dostarczonych przez mieszkańców, a przechowywanych w naszych zbiorach i już zdigitalizowanych.  Zwiedzający mogli oglądać zarówno stare zdjęcia i dokumenty ilustrujące przedwojenne życie mieszkańców, jak i  pamiątki rodzinne zbierane już przez dzisiejszych oborniczan. Prezentacja dostępna była też w czytelni internetowej, gdzie każdy zainteresowany mógł zapoznać się z platformą Cyfrową Dolny Śląsk.

Noc Bibliotek zakończyliśmy o godz. 22. Mimo tak późnej pory trafiali się bardzo młodzi uczestnicy. Na podziw zasługuje trzyletnia Zosia, która odwiedziła nas ze swoim tatusiem już po zmroku, bo chciała sprawdzić, jak wygląda biblioteka nocą.

Noc Bibliotek jest organizowana w Polsce po raz trzeci, a przez naszą bibliotekę po raz drugi. Akcja jest okazją, by w atrakcyjny i niekonwencjonalny sposób poznać zbiory bibliotek. Jest skierowana do czytelników w każdym wieku – od przedszkolaków do emerytów. Organizuje ją Centrum Edukacji Obywatelskiej. W tym roku liczba zgłoszonych bibliotek przekroczyła 1300.

AK

Fot. A. Kuczyńska