Do oficjalnego rozpoczęcia roku akademickiego pozostało jeszcze trochę czasu, ale akademicy już prowadzą zajęcia. Dziś (sobota, 14 września) zawitali do nas dolnośląscy studenci trzeciego wieku. Tuż po otwarciu biblioteki grupy osób z różnych zakątków województwa zwiedzały wypożyczalnie, mediatekę i wystawę, poświęconą twórczości Olgi Tokarczuk.
Punktualnie o godz. 10 spod malowniczego wejścia do biblioteki wyruszył V Marsz Nordic Walking Studentów Uniwersytetów Trzeciego Wieku „Poznaj ziemię obornicką”. Imprezę otworzył wiceburmistrz Obornik Śl. Henryk Cymerman, który razem z dyrektor Obornickiego Ośrodka Kultury Haliną Muszak życzył wędrowcom szerokiej drogi.
Wcześniej uczestnicy wycieczki przeszli procedurę rejestracji. A trwało to trochę, bo w tym roku do marszu przystąpiło aż pięć uczelni: UTW w Uniwersytecie Wrocławskim, UTW w Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, UTW „Tęcza” z Trzebnicy, Stowarzyszenie Oleśnicki UTW i gospodarze – UTW „Atena” w Obornikach Śl. Dołączyli też niezrzeszeni sympatycy z Obornik Śl. i… Wałbrzycha. – Razem około stu trzydziestu osób – powiedziała nam prowadząca tegoroczny marsz Ewa Kaczmarczyk.
Rajdowcy przeszli ok. 7,5 km trasą Obornik Śl. — Jary — Rościsławice. Po drodze, w Jarach, mieli spotkać się z leśniczym Sylwestrem Królikiem i wysłuchać wykładu o faunie i florze obornickich lasów. Na boisku w Rościsławicach miała przywitać ich tamtejsza sołtys Dorota Karcz.
Studenci UTW „Atena” „sesję jesienną” rozpoczęli już na początku września – m.in. rajdem rowerowym. A to dzięki – jak wyjaśniła prezes stowarzyszenia Ewa Materny – dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. – W projekcie Turystyczna gmina Oborniki Śląskie, wyróżnionym w konkursie Aktywny Dolny Śląsk wpisaliśmy się z czterema wycieczkami rowerowymi, z których dwie już się odbyły – powiedziała.


(AnB)
Fot. A. Buryło