Już po raz dwunasty spotkaliśmy się w sobotnie przedpołudnie w parku przed obornicką Biblioteką, by wspólnie przeczytać kolejne dzieło z kanonu polskiej literatury. Tym razem była to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Imprezę rozpoczęło wspólne pozowanie do fotografii.

Czytających przywitała gorąco letnia pogoda a wydarzenie otworzyli: dyrektor Obornickiego Ośrodka Kultury Halina Muszak oraz wiceburmistrz Obornik Śląskich Henryk Cymerman. Jak dowiedzieliśmy się z listu Prezydenta RP, który odczytała dyrektor, wybór tej książki był nieprzypadkowy: w tym roku obchodzimy 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, a właśnie do powstania nawiązuje jeden z wątków powieści.

W sobotnie przedpołudnie przyszło przed bibliotekę blisko pięćdziesiąt osób. Aktualną „narodową” lekturę zainaugurowali gospodarze: Henryk Cymerman, Halina Muszak i Beata Rosiak z biblioteki. W sumie powieść czytały trzydzieści dwie osoby – dorośli i młodzież szkolna z obornickiego Liceum Ogólnokształcącego i Szkół Podstawowych: Nr 1, 2 i 3 w Obornikach Śl. oraz w Urazie. Dodajmy, że najmłodszym uczestnikiem Czytania był 10-letni Juliusz Oliwa, który świetnie poradził sobie z niełatwym przecież tekstem.

Tegoroczną edycję imprezy prowadziła Karolina Juszkiewicz.

Imprezę przygotował zespół biblioteki, a szczególne podziękowania należą się osobom, które pomogły w budowie scenografii, przynosząc rustykalne wyposażenie oraz owoce i płody rolne. Dzięki nim biblioteczny taras mógł przypominać wejście do siedziby Korczyńskich lub zaścianka Bohatyrowiczów.

O właściwą akustykę zadbał Paweł Asztemborski.

Podobnie jak w latach poprzednich, wszyscy, którzy wzięli udział we wspólnym czytaniu otrzymają pamiątkowe zdjęcie ostemplowane oryginalną pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania 2023 z Kancelarii Prezydenta RP. Zdjęcia będą do odebrania w bibliotece po 26 września.

(AnB)

Zdjęcia: Andrzej Buryło